Vánoční strom už stojí na náměstí

Zdroj: Městský obvod Plzeň 3

PLZEŇ – Letošní vánoční strom byl v neděli 12. listopadu pokácen, převezen a usazen v centru Plzně. Je jím patnáctimetrový smrk ztepilý z Dýšiny. Instalace stromu přímo na náměstí Republiky trvala přibližně dvě hodiny a zajišťovalo ji deset lidí. Slavnostní rozsvícení se uskuteční tradičně první adventní neděli 3. prosince.

Smrk ztepilý vyrostl v Dýšině a městu jej daroval Václav Kabrna. Strom musel ustoupit stavebnímu záměru na soukromém pozemku. Město jej z patnácti nabídek vybralo kvůli jeho kuželovitému pravidelnému tvaru, dostatečné výšce a také díky tomu, že vyrostl na místě, které bylo přístupné pro těžkou techniku, díky níž bylo možné zajistit jeho pokácení, naložení a transport.

Vánoční strom se vždy kácí v závěsu, je tedy třeba jej nejprve uvázat lanem na závěs jeřábu, který jej po zkrácení na požadovanou délku a po úpravě kmene na daný průměr opatrně usadí na podvalník. Tahač s podvalníkem měří až 25 metrů a strom je tak přepravován v doprovodu pomocného vozidla jako nadměrný náklad, do města vjíždí až v nočních hodinách, aby neomezil běžnou dopravu.

Zdobení stromu potrvá pět dní. Celková délka použitých světelných řetězů je v základu tři a půl kilometru, dlouhé mohou být až pět kilometrů. Výzdoba bude doplněna světelnými hvězdami.