Pomoc, která zahřeje, podpoří lidi bez domova

Ilustrační foto

PLZEŇ – Krajská metropole letos vyhlásila 2. ročník sbírky „Pomoc, která zahřeje“. Probíhá od začátku listopadu minimálně do konce února. Sbírku organizuje Odbor dostupného bydlení a sociálního začleňování Magistrátu města Plzně.

Na území Plzně žije několik stovek lidí na ulici, zima je pro ně přitom nejnáročnějším obdobím v roce, jelikož nocováním venku při nízkých teplotách mohou být ohroženi na zdraví či životě. Kromě sbírky město podpoří sérii zimních opatření, mj. provoz zimního nocležiště.

„Město i letos připravuje několik zimních opatření napříč odbory magistrátu ve spolupráci s neziskovými organizacemi. Jedním z nich je 2. ročník městské sbírky ‚Pomoc, která zahřeje‘, jejímž cílem je od veřejnosti získat jakékoliv vybavení, které pomůže lidem bez domova přečkat období nízkých venkovních teplot,“ vysvětlila radní pro oblast bytovou včetně sociálního začleňování Světlana Budková.

Tak jako loni mohou občané darovat funkční věci, které již sami nepotřebují, mohou také něco potřebného koupit. „Potřebné jsou zejména bundy, kabáty, čepice, rukavice, teplé boty a ponožky, termoprádlo, zateplené kalhoty, spacáky, stany a karimatky, ale i třeba šály či staré deky. Lidé bez domova ocení taktéž, když dárci nezapomenou ani na jejich psí doprovod, je možné tedy darovat i granule či vybavení pro psy,“ uvedla Lenka Walterová, pověřená vedoucí odboru dostupného bydlení a sociálního začleňování. Oproti loňskému roku došlo k rozšíření sběrných míst. V centru Plzně se jedná o Univerzitní kavárnu Družba na adrese Sedláčkova 19, druhým místem je sídlo Diecézní charity Plzeň v Cukrovarské 16 a třetím novým místem je Kontaktní místo pro bydlení na adrese Jagellonská 8.