Kasárna Slovany se promění v městskou čtvrť

Fotografie: O. Bartoňová, zdroj: Město Plzeň

PLZEŇ – Kasárna Plzeň – Slovany se promění v moderní městskou čtvrť pro několik tisíc lidí, vzniknou v ní stovky bytů, kanceláře, obchody i park. Do lokality půjde kolem 20 miliard českých korun.

Memorandum o budoucí spolupráci, které povede k oživení více než třicetihektarové zóny, podepsali na plzeňské radnici za město Plzeň primátor Roman Zarzycký a investor Petr Březina, jednatel Slovany pozemky. Memorandum, při jehož podpisu byli za město přítomni i náměstek Pavel Bosák a radní Světlana Budková, stvrzuje dosavadní společnou vůli, parametry budoucí spolupráce a závazek pokračovat v jednáních až do uzavření smlouvy o spolupráci. K jejímu podpisu by mělo dojít na jaře příštího roku. Areál největších plzeňských kasáren je opuštěný od roku 1992, od té doby čeká na zasíťování a výstavbu.

„V této zóně se čekalo 25 let na příležitost projevit společnou vůli. Chci proto poděkovat Pavlu Bosákovi i Světlaně Budkové za to, že na projektu pracovali a dotáhli jednání do této fáze. Předpokládám, že na dubnovém zastupitelstvu schválíme finálovou část a věřím, že developer dodrží své závazky. Osobně se na to velmi těším, jde o příležitost pro Plzeňany, kdy v lokalitě nevzniknou pouze městské byty, ale také byty v soukromé části, což by mělo mít pozitivní vliv na realitní trh. Když je konkurence, klesají ceny,“ uvedl při podpisu memoranda primátor Roman Zarzycký.

Radní pro oblast bytovou včetně sociálního a dostupného bydlení Světlana Budková poděkovala za to, že projekt získal v zastupitelstvu širší než jen koaliční podporu. „Pozemky pro školku získáme od investora za symbolickou cenu 40 korun za metr čtvereční a předpokládáme, že získáme i předkupní právo na pozemky pro bytovou výstavbu o rozloze téměř pět hektarů. Je to důkaz dobré spolupráce se soukromým investorem,“ přiblížila Světlana Budková.