Odbory udeřily spíše symbolicky: Pracovníci ve školství drželi nejvíce pohromadě

Děti se hlásí ve škole
Ilustrační foto

PLZEŇSKÝ KRAJ (ČMKOS a VLASTNÍ ZJIŠTĚNÍ) – Na Malostranském náměstí se po poledni konal zhruba hodinový protest proti vládě a jejím krokům. Odboráři jsou podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly připraveni pokračovat v protestních akcích, pokud s nimi vláda nebude jednat. „Mezi odboráři byly stovky zaměstnanců z Plzeňského kraje,“ sdělil krajský koordinátor Jakub Barták a byl očividně spokojený.

Na otázku, zda neočekával větší účast z Plzeňského kraje, Jakub Barták odpověděl, že řada zaměstnanců pracovala a svůj protest proti konsolidačnímu balíčku vlády vyjádřila tím, že do práce nastoupila s odznaky odsuzujícími postup vlády a nápisem „Stávka“.

Premiér Petr Fiala řekl, že vláda je k jednání připravena, ale nemůže pod tlakem ustoupit od snahy o ozdravení veřejných financí. Šéf opozice hnutí ANO Andrej Babiš míní, že by vláda měla okamžitě odstoupit. Do výstražné stávky se podle odborů aktivně zapojilo 7213 škol, jde tak o největší stávku škol za třicet let. Odbory usilují mimo jiné o více peněz pro školství, odmítají snižovat maximální počty hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu a chtějí zabránit poklesu platů nepedagogických pracovníků a dalších zaměstnanců. Protest mateřských, základních a středních škol podpořily také vysokoškolské odbory, výstražnou stávku zorganizovaly na třinácti fakultách. Některé školy či školky byly nejen v Plzeňském kraji zcela zavřené, jiné fungovaly v omezeném provozu nebo měly náhradní program.

 Protesty školských odborů byly nejradikálnější

Dnešní protesty se ale netýkaly pouze škol. Stávku vyhlásilo deset odborových svazů, protestují proti podobě vládního konsolidačního balíčku i důchodové reformy, nenavyšování platů ve veřejném sektoru, drahým energiím nebo vysoké inflaci. Někde se práce zastavila na hodinu, někde na dvě hodiny či na celý den. Studenti a učitelé se zastávali zejména nepedagogických pracovníků, kteří žijí doslova v nelidských podmínkách.

Za stávkou ve školství a dalšími protesty vidí snahu odborářských předáků zviditelnit se. „Premiér si může říkat, co chce. Podpora není o tom, že bychom někomu zaveleli a něco zpolitizovali, ale že to tak ti lidé od uklízeček, školníků a kuchařek vnímají,“ řekl krajský koordinátor ČMKOS Plzeňského kraje Jakub Barták.

Rodiče povolaly zálohy

Podle odborářů premiér Fiala nekomunikuje a zemi škodí. Protesty považuje za výsledek toho, že vláda nezvládla inflaci, způsobila zvýšení cen elektřiny a odehnala ze země investory. Omezený byl dnes provoz dvanácti pracovišť úřadu práce, v celodenní stávce byla desetina zaměstnanců. Vypomáhaly jiné pobočky. Stávkovalo se i ve všech pracovištích České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Hodinu přes poledne se do ní mělo přímo zapojit či ji podpořit 3170 pracovníků a pracovnic. Klientů se to podle zpráv z „terénu“ nedotklo.

Generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy Dagmar Kuchtová řekla, že české firmy až na výjimky neočekávaly výraznější protesty a stávky, které by měly zásadní dopad na jejich provoz. Řada zaměstnanců stávku podpořila symbolicky. Jen pár řidičů Dopravního podniku města Plzně si například oblékla výstražné vesty!  Železárny v Hrádku u Rokycan i podniky v Mýtě a v Holoubkově na Rokycansku stávkovali jen symbolicky. Do Prahy tak většinou vyrazili z Plzeňského kraje pracovníci školství, takže rodiče museli povolávat zálohy – babičky a dědečky na hlídání.

Jako stávkokazové se projevili učitelé ze Spáleného Poříčí na okrese Plzeň – jih, kteří normálně učili.