Posílání vánočních pohlednic se stává téměř luxusem. Na kolik nás letos vyjde

Foto: Rýdlová J.

Pokud chcete, aby váš vánoční pohled dorazil k adresátovi včas, raději neotálejte. Vánoce se rychle blíží. Dříve k nim neodmyslitelně patřilo rozesílání pohlednic ve velkém na všechny strany. Klasickou papírovou pohlednici postupně vytlačila přání v elektronické podobě. Jsou rychlejší a také nás nic nestojí. Jenže virtuální vánoční pozdrav ze sociálních sítí má jepičí život, zatímco pohlednice vystavená v obýváku dokáže potěšit ještě týdny poté. A to je důvod, proč pohlednicím ještě neodzvonilo. Naopak. Pohlednicí totiž můžete dát najevo, že vám na druhém opravdu záleží. Problémem se ovšem stává cena.

Rychlá vs. pomalá pohlednice

Samotnou pohlednici koupíte přibližně od 6 do 10 Kč. Můžete samozřejmě sehnat i mnohem dražší. Nejvíce ovšem zaplatíte za její odeslání, kdy patrně využijete služeb České pošty (dále jen ČP). Pohlednice se řadí spolu s klasickými dopisy v obálce do kategorie Obyčejné psaní. Můžete si vybrat ze dvou rychlostí doručení, od kterého se odvíjí také cena:

  • Obyčejné psaní ekonomické – doručení zpravidla do třetího pracovního dne po dni podání, cena 27 Kč.
  • Obyčejné psaní prioritní – doručení zpravidla následující pracovní den po dni podání, cena 34 Kč.

Kolik zaplatíte celkem

Pokud na doručení nebudete spěchat, odešlete pohlednici jako ekonomické psaní. Celkově vás tedy koupě a doručení jedné pohlednice vyjde minimálně na 33 až 37 Kč. O Vánocích je však potřeba pamatovat na to, že doručovací služby jsou velmi vytížené, a může dojít ke zpoždění.

Pokud dáte přednost rychlému doručení, pak počítejte s tím, že jedna pohlednice vás se vším všudy vyjde minimálně na 40 až 44 Kč.

Stovka vám bude tedy stačit na koupi a odeslání dvou pohlednic v rychlém režimu. Budete-li se chovat maximálně ekonomicky, s odřenýma ušima odbavíte pohlednice tři, a to pouze v pomalém režimu.

Co když pohlednice nedojde

Pokud pohlednice dojde poškozená, nebo dokonce nedojde ke svému adresátovi vůbec, nic s tím nenaděláte. U poštovní služby Obyčejné psaní totiž ČP neodpovídá za poškození, ani ztrátu.