Černé prapory? Svařák se na trzích prodával dál, jen bez hudby

ilustrační foto

KLATOVY – PLZEŇ – DOMAŽLICKO – Obrovská tragédie zavládla v rodině na Domažlicku. Jediná dcera starších rodičů, studentka druhého ročníku Filozofického fakulty Univerzity Karlovy v Praze se stala obětí šíleného střelce Davida z Houstouně u Kladna.

„Měla ve čtvrtém patře přednášku. Podle informací, které jsme dostali prostřednictvím médií. Není to prostě zatím oficiální verze. Když se ten vrah objevil na patře, jejich třída údajně uzamkla dveře, ale šílený David se do třídy měl prostřílet a mezi těmi, které zabil, byla i naše dcera. Bylo to vymodlené dítě starších rodičů. Pro nás je to katastrofa. Žili jsme jen pro ní,“ řekla nám její maminka. Z důvodů piety a obavy, aby nenastal mediální hon po rodičích zavražděné, nezveřejňujeme jméno oběti, ani bydliště.

Město Plzeň se  vyvěšením černé vlajky na radnici připojilo k uctění památky obětí čtvrteční tragické střelby na filozofické fakultě v Praze, která si vyžádala čtrnáct obětí a pětadvacet zraněných. V den státního smutku, který vláda vyhlásila na sobotu 23. prosince, bude na radnici vyvěšena státní vlajka na půl žerdi, v poledne se rozezní zvony katedrály a za oběti se bude držet minuta ticha.

S ohledem na tragické události ruší provozovatel plzeňských adventních trhů koncerty a doprovodný kulturní program na náměstí Republiky. Stánkový prodej ale pokračuje beze změny, obdobně je tomu i v Klatovech a dalších městech Plzeňského kraje. Vypadá to opravdu zvláštně – na jedné straně vlají černé vlajky na radnicích, Západočeské univerzitě v Plzni, na straně druhé popíjejí místní borci svařené víno, jako by se nic nedělo. Jen jim k tomu nehraje hudba.

Na nesmyslnou střelbu reagovali sportovci, ale jen někteří

Na tragickou událost reagoval i sportovní svět, bylo odloženo 29. kolo hokejové extraligy. Týká se to i domácího zápasu HC Škoda Plzeň. „ V pátek 22. 12. jsme se chtěli společně potkat s fanoušky, partnery a soupeři při domácím utkání proti tradičnímu soupeři z Českých Budějovic a užít si krásný předvánoční večer. To co se stalo ve čtvrtek v Praze, ale rychle změnilo naše plány. Stačila chvíle, abychom si všichni uvědomili, že jsou mnohem důležitější věci než sportovní utkání. Nemůžeme dnes nastoupit, protože není možné mít radost z našeho krásného sportu. Otázka, kdy se utkání odehraje – nyní rozhodně není na místě. Představenstvo klubu, zaměstnanci, hráči a celý realizační tým vyjadřují všem pozůstalým upřímnou soustrast a přejí dostatek sil při zvládání této těžké situace,“ uvedl klub HC Škoda Plzeň,“ uvedl klub HC Škoda Plzeň na svých stránkách.

Zatímco extraligový klub v Plzeňském kraji zápas odvolal, kluby hrající na soukromých zimních stadionech Krajskou ligu a Krajskou soutěž své zápasy z piety odvolaly, na zimních stadionech patřících městu – v Rokycanech a v Domažlicích – se bruslilo!

Akademici: Řešení není v represích!

Přestože prezident republiky vyzval občany, aby nyní dodržovali pietu a nepletli se do práce vyšetřujícím se orgánům, v České televizi již řada politiků začala řečnit o zpřísnění bezpečnostních opatření. Pochopitelně tím opět dokázali, že neznají takzvaný vysokoškolský zákon, Takovéto opatření nemůže přijmout kvestor a ani dokonce děkan či rektor! Rozhodnutí o zřízení speciálních bezpečnostních opatření může přijmout pouze celouniverzitní akademický senát, který je složen z takzvané pedagogické a studentské kurie.

U rodičů zesnulé studentky jsme zastihli dva bývalé členy celouniverzitního senátu. „Myslím, že žádné bezpečnostní opatření nezabrání šílenci zabíjet lidi. Spíše přísnější kontroly při vydávání zbrojních průkazů! Navíc jakékoliv omezení by mohlo omezit i akademické svobody,“ uvedl bývalý člen akademického senátu ZČU Václav Kolář a dodal: „Řešení není v represích, ale v lepší komunikaci na akademické půdě a ve výchově, která není založena jen na hromadění peněz, Navíc, už současné zákony zakazují nosit na akademické půdě zbraň a podle sdělení policejního prezidenta byl na filozofické fakultě v Plzni nalezen celý zbrojní arzenál. My, vystudovaní filozofové, máme bojovat slovy a nikoliv zbraněmi.“

Oslovili jsme i bezpečnostní odborníky z Plzeňského kraje, ale nikomu z nich se nechtělo vyjadřovat se zrovna k této kauze!