Porodnost v Česku dramaticky klesá – a bude hůř. Okolní země jsou na tom podobně

Zdroj: Pexels/Isaac Taylor

ČESKO – V Česku se loni narodilo jen 92 tisíc dětí, což je nejméně za posledních několik let, ukazují data z nemocnic. Jak tedy shromážděné údaje naznačují, mělo by se jednat o jeden z nejslabších populačních ročníků v novodobé historii Česka. Snižování porodnosti je samozřejmě problémem, který se následně propíše i do ekonomické situace země, jelikož bude ubývat těch, kdo budou ekonomicky aktivní. Česko přitom není rozhodně jediné, kde se počty narozených dětí v průběhu času snižují.

Ideální stav vs. realita

Pokles porodnosti zaznamenávají lékaři ve všech porodnicích napříč zemí. Data z Prahy pak ukazují také to, že děti rodí stále starší, a tedy i silnější populační ročníky. Ve srovnání s předloňskem klesla porodnost o cca 9 %, a to již druhý rok v řadě. Během následujících tří let by v Česku měla porodnost ještě klesat a být nejnižší za poslední tři dekády.

Aby bylo vůbec možné dlouhodobě udržet počet obyvatelstva, musela by ale v Česku každá žena porodit v průměru alespoň dvě děti (resp. konkrétně 2,1 dítěte). Faktem ale je, že porodnost nejenže průběžně klesá, ale zvyšuje se také počet žen, které mají jen jedno dítě, příp. se rozhodnou být bezdětné. Ještě v polovině osmdesátých let se přitom v Česku rodilo více jak 130 tisíc dětí ročně, mezi lety 1996-2001 však toto číslo dle údajů Českého statistického úřadu pokleslo k 90 tisícům – a okolo této hodnoty osciluje dodnes. Navíc se zdá, že tento „trend“ bude v čase spíše posilovat. Mladé generace totiž mají možnosti, jaké dříve nebyly. Mladí lidé často nejenže rodičovství odkládají – a pak se potýkají s problémy s neplodností – nebo o něm vůbec neuvažují. Výsledek tohoto procesu je pak zřejmý: úbytek ekonomicky aktivních obyvatel a naopak nárůst počtu těch, kteří budou potřebovat čerpat státní sociální podporu.

Ekonomický problém na obzoru

Ještě před 100 lety se na našem území ročně rodilo okolo 230 tisící dětí. Prudký propad v porodnosti přinesla především 90. léta. Nyní počty dětí prudce klesají, Česko jen přirozenou cestou loni přišlo o 19 tis. obyvatel (o tolik lidí víc zemřelo, než se narodilo). V roce koronavirové pandemie tento rozdíl činil dokonce 28 tisíc. Na konci loňského září sice počet obyvatel v Česku přesáhl 10 880 000 obyvatel, ovšem jen díky migraci. Stárnoucí populace a nedostatek ekonomicky aktivních obyvatel tedy bude nesporným problémem, s nímž se budeme v budoucnu potýkat. „Je zřejmé, že vliv má a nadále bude mít také nepříznivá situace na bytovém trhu. Kromě toho je tu také celoevropská situace, kdy v pandemické době došlo nejen u nás, ale i v jiných zemí k odkládání narození dětí,“ vysvětil nové trendy demograf Ondřej Nývlt.

Je přitom pravdou, že v podobné situaci Česko rozhodně není samo. Pouze (v průměru) 1,57 dítěte připadá na jednu ženu na Slovensku a v Polsku, které se nechvalně proslavilo svou politikou odmítání potratů, je to dokonce jen 1,26 dítěte. Nijak lepší není situace týkající se porodnosti ani v dalších okolních zemích, a to navzdory krokům směřujícím k její podpoře (např. v Maďarsku).