Nový film a s ním i nová žena… Má Tauš problémy s láskou?

Režisér, který je znám nejen  svojí prací ale i svými démony Viktor Tauš (50), několikanásobný držitel ocenění Český lev, chystá na květen premiéru svého filmu Amerikánka. A diváci se těší nejen na film samotný, ale především na to, jaká žena po jeho boku se objeví tentokrát. Tauš je totiž pěkný proutník.

On sám to neměl v životě jednoduché. Celé mládí se potýkal s alkoholismem své matky a filmy tak pro něj byly útěkem od reality. Ačkoli byl jeho filmový debut Kanárek z roku 1999 kritikou označen za „nejvýraznější debut desetiletí“, stáhl ho ke dnu. Vznikl mu na něm dluh přes 2 miliony korun, který nebyl schopen splácet. „Po Kanárkovi jsem se dostal do vnitřní prázdnoty. Nevěděl jsem si rady s tím. Zavřel jsem se v bytě, ze kterého jsem nevycházel tak dlouho, až mi zaklepali na dveře, že se mám vystěhovat,“ svěřil se s těžkými životními chvílemi.

Život na ulici

Vytáhl si tedy matraci na Petřín, že tam přečká první noc, ze které se vyklubaly dva roky. „Zrecidivoval jsem, bylo to složitý, v zimě, jste v nějaké komunitě lidí. Dalo se spát třeba ve vlacích,“ popsal režisér, který se tak již podruhé dostal do závislosti na heroinu. Nakonec ale přemohl sám sebe a začal znovu od nuly, aby v roce 2008 natočil Sněženky a machry po 25 letech. Ve filmu si hrála i Eva Jeníčková (59). A byla z toho láska jako trám, která skončila tajnou svatbou v roce 2010. „Ano vzali jsme se, ale nechtěli jsme svatbu medializovat. Obřad byl krásný a zúčastnili se ho jen můj tatínek a Viktorův nejlepší kamarád,“ prozradila tehdy Jeníčková, která před oltářem stanula již podruhé.

Vendulka utěšitelka

Herečka Eva Jeníčková byla známá především v osmdesátých letech. Snad všichni si ji pamatují jako Vendulku utěšitelku, která ve druhém díle filmových Básníků nechala hlavního hrdinu Štěpána Šafránka v podání Pavla Kříže (62) sáhnout na svá prsa. To bylo rok po natáčení Sněženek. Absolventka pražské DAMU obor herectví, později vystupovala i jako tanečnice. V roce 1989 odjela na Fulbrightovo stipendium do Spojených států amerických a poté dva roky působila v Hamburku. V roce 1991 se definitivně přestěhovala do USA, kde se snažila uchytit jako modelka, tanečnice i herečka. Změnila si jméno na Ava Jansen a dřela na sobě tak, že ji po návratu do Čech, málokdo poznal. Rázem to nebyla ta známá holka krev a mlíko ve vytahaném pruhovaném svetru, která na studentských pokojích obšťastňovala své spolužáky, ale elegantní žena, jež by svojí postavou mohla konkurovat leckterým modelkám. Krátké kudrnaté vlasy byly také dávno minulostí. Nechala si je totiž narůst téměř pod lopatky a obarvila si je.

Opustila manžela

Kvůli Taušovi tedy opustila amerického manžela, se kterým do natáčení žila v Kalifornii. Byl jím instruktor bojových umění Mark Mikita, americký perkusionista, scénárista a příležitostný herec. Zabývá se i vymýšlením choreografií k bitkám ve filmech. V několika z nich si Mark Mikita sám zahrál nebo se podílel na scénáři. Právě jeho školu bojových umění Eva kdysi navštívila a byla to prý láska na první pohled. Žili spolu v Los Angeles několik let než herečka poznala o mnoho let mladšího českého režiséra, kvůli kterému se vrátila do Čech. Přestože ti dva dávali svou lásku na odiv všude, kde se ukázali, po šesti letech přišlo pro Veroniku rozčarování.

Vystřídal ji za jinou herečku

Přítrž této love story udělal Taušův románek s Klárou Melíškovou (52). S tou jej fotografové nachytali na Karlovarském filmovém festivalu u řeky Teplá ve vášnivém objetí, které tedy rozhodně nebylo jen kamarádské. Fotky kde si vyměňovali vášnivé polibky, leccos naznačovaly. Jen oni vědí, zda to byl jen úlet nebo rovnou vztah. Každopádně následovaly dva rozvody. Klára Melíšková se rozvedla s Lukášem Hlavicou (58) který je známý hlavně z dabingu, a Jeníčková s Taušem. „Byli spolu s Lukášem sedmnáct let a najednou si přestali rozumět. Tak už to bývá,“ popsala tehdy rodinné poměry v rodině Melíškové, její tchýně, herečka Růžena Merunková (83), maminka Lukáše Hlavici. Podle ní manželé zůstali přátelé a střídají se v péči o syna a dceru.

Tichý rozchod

Další líbačku na veřejnosti si Tauš s Melíškovou střihli hned pár týdnů poté. Vzájemnou náklonnost nedokázali skrývat na tiskové konferenci k natáčení filmové trilogie Zahradnictví. V jednu chvíli se vzdálili přítomným hostům a něžně se líbali. Před hosty tiskovky se navzájem pouze letmo dotýkali, když seděli vedle sebe na židlích. Režisér a herečka se podle všeho dali dohromady při natáčení seriálu Modré stíny. Jeníčkovou musel takový závěr manželství hodně zraňovat. Láska s Taušem ovšem nevydržela ani Melíškové a po půlroce byl s láskou amen. Když je novináři potkali po letech společně na jednom místě, spekulace o pokračování vztahu Melíšková vyvrátila. „Stýkáme se už jen pracovně. Ani nevím, jak se to stalo. Jsem ale moc ráda, že spolu můžeme takto dál spolupracovat,“ prozradila herečka o přátelském vztahu s Taušem.

Zůstala sama?

Hvězda Dejvického divadla Klára Melíšková je podle všeho nyní single. „Já to vlastně nějak neřeším. Občas jdou na mě splíny a obavy, že zůstanu sama, že nejsem schopna vztahu, ale někde v hloubi duše vím, že jsem,“ přiznává s tí, že se prostě potřebuje poskládat a dopracovat k tomu, aby si nepřitahovala stejné typy partnerů. Pravdou je, že Tauš byl v minulosti opravdu pěkné kvítko. Nikdy se netajil tím, že se mu opakovaně podařilo překonat drogovou závislost, jednu chvíli byl dokonce bezdomovcem. O svých zkušenostech také natočil film Kanárek. V mnoha rozhovorech pak popisoval své zkušenosti z období, kdy byl na ulici.

Vybírá si ze svých filmů

Při natáčení Amerikánky se začalo spekulovat o vztahu režiséra s mladou herečkou Eliškou Křenkovou (33), která si svůj milostný život také poměrně dost střeží. Krásná mladá herečka si na nezájem mužů nikdy nemohla stěžovat. Objevovala se po boku těch největších fešáků českého showbyznysu i movitých podnikatelů. Věk u ní nikdy nehrál roli, brala starší i mladší ročníky. V posledních měsících se ale zdá, že žádného stabilního partnera nemá. Její lásce s Taušem tedy teoreticky nic v cestě nestojí a určitě by jim to slušelo. Tedy až do té doby, než se Tauš pustí do dalšího filmu a s ním i do dalšího románku s další herečkou.