Šunka, klobásky či párky. Jak je to se škodlivostí uzenin

Zdroj: pxhere.com

Uzeniny jsou potravinou, která vyvolává rozporuplné reakce. Někteří je mají na černé listině, protože je považují za vrcholně nezdravé, zatímco jiní je milují a život bez klobásky na talíři pro ně pozbývá smyslu. Jak to tedy vlastně je?

Co říká o uzeninách věda

Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila uzeniny na seznam prokázaných karcinogenů. Průmyslově zpracované maso, jako jsou špekáčky, párky, klobásy či salámy, může podle odborníků způsobovat rakovinu trávicího traktu. Údajně už konzumace 50 gramů uzenin (cca 3 až 4 plátky šunky) denně zvyšuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva o 18 procent. To však neznamená, že bychom měli uzeniny ze svého jídelníčku naprosto vypudit. Je však dobré držet se následujících doporučení.

Kvalita a množství

Vybírejte si jen kvalitní uzeniny s vysokým obsahem masa (ideálně nad 90 %). Častým problémem uzenin, o kterém se (na rozdíl od karcinogenů) málo hovoří, je třeba výskyt plísní, a to z důvodu špatného skladování. Je tedy otázkou, zdali si koupit zaručeně domácí klobásku u stánku, kde vidíte, že zboží není uchováno při stabilní teplotě, protože se s ním různě přehazuje z místa na místo.

Raději pomálu

U uzenin platí známé heslo, že méně je více. Mějte na paměti, že i uzeniny mají své místo v jídelníčku, ale měly by být rozhodně konzumovány s mírou.

Vyvážená strava

Když si dopřejete uzeniny, vyrovnávejte jejich konzumaci zeleninou. Přidejte k nim potraviny rostlinného původu, které jsou bohaté na antioxidační látky a kompenzují negativa uzenin.

Pozor na sůl

Uzeniny obsahují poměrně hodně soli. Jinak by to ani nešlo, protože sůl kromě zvýraznění chuti působí jako důležitý konzervant. Ve 100 g klobásky bývá i přes 3,5 g soli. Pokud by klobáska vážila 200 g, pak se jedná o 7 g soli. Sůl ovšem obsahuje také pečivo, sýr a další výrobky. Takže na jednu večeři můžeme klidně sníst i 10 g soli. Přitom denní doporučená dávka je 3 až 5 g soli v závislosti na zdravotním stavu konzumenta.

Obtížnější stravitelnost

Mnoho uzenin je obtížněji stravitelných. Patří zde zejména uzené výrobky, ale také ty s ostřejší chutí. Mějte na paměti, že uzeniny často obsahují látky (kořenící směsi, zvýrazňovače chuti a konzervanty), které mohou u citlivých jedinců nebo při konzumaci ve větším množství způsobit podráždění žaludku či žlučníku. Některé výrobky jsou také bohaté na obsah tuku, což vede k nadváze a podporuje onemocnění srdce a cév.

Rozumné a vyvážené stravování je klíčem k udržení zdraví, což platí také v případě uzenin.