Traktory z kraje jedou blokovat dopravu do hlavního města

ilustrační foto

PLZEŇSKÝ KRAJ – Někteří soukromí zemědělci se chystají vyrazit v pondělí do Prahy, aby tam formou blokování dopravy prosazovali požadavky odborové organizace Zemědělské odbory.

Mezi ty, kteří vyrazí do hlavního města z Plzeňského kraje, patří Petr Klouček z Plánice na Klatovsku: „Zablokujeme Prahu! Máme jasné požadavky.“ Právě ale požadavky Zemědělských odborů jsou důvodem, proč jiní zemědělci ze západních Čech do Prahy nevyrazí. „Požadavek Zemědělských odborů na to, aby odstoupila současná vláda a nastoupila vláda odborníků je pro nás nepřijatelný, ryze politický, a proto na pondělní akci nepojedeme a distancujeme se od ní,“ tvrdí Jan Filípek z Asociace soukromých zemědělců, jinak soukromý zemědělec z Mrákova.

V ostatních požadavcích se už Asociace soukromých zemědělců, Zemědělský svaz a Zemědělské odbory shodují. „Chceme snížení byrokracie, omezení evropského green dealu – tedy požadavky takzvaného zeleného údělu Evropské unie a nechceme, aby se do Evropy dostávalo laciné obilí z Ukrajiny,“ říká Jan Filípek a připomíná, že všechny organizace soukromých zemědělců a farmářů budou protestovat ve čtvrtek nejen v České republice, ale i na Slovensku či v Polsku a v Maďarsku, v Litvě a v dalších zemích Evropské unie. „Měli svými traktory blokovat hranice,“ uvádí Jan Filípek.

Nejednotnost: Nevadí, blokace bude!

Petr Klouček přesto věří, že v pondělí budou kolem Ministerstva zemědělství ČR jezdit desítky či stovky traktorů: „Účast nám přislíbili soukromí farmáři z Domažlicka, z Klatovska, z Plzně – jihu a z Rokycanska. V pondělí jedeme blokovat Prahu. Novinykraje.cz oslovili i zemědělského a agrárního experta Petra Havla, který nám k protestům zemědělců řekl: „Tvrdit, že protest odborů není politický, je nesmysl. Odborové organizace jsou politické instituce a mají politické cíle. Ale stejně tak asi nikdo nedosáhne toho, aby tato vláda padla a byla vytvořena vláda odborníků. Jelikož má vláda většinu v obou komorách parlamentu, v klidu doslouží až do řádných voleb.“

Ústupky jsou podle Petra Havla možné ve snížení byrokracie a částečně i v green dealu, jelikož se blíží volby do evropského parlamentu. Co vidím jako problém je, že by vlády zemí EU ustoupily od koupě obilí z Ukrajiny, která nutně potřebuje peníze, jelikož je v konfliktu s gigantickým Ruskem a je nazývána obilnicí Evropy. Do ČR, SR a Polska může přepravovat obilí třeba po železnici a využít peníze na zbraně, které nutně potřebuje ukrajinská armáda. Ale po moři čelí blokaci Ruska a i pirátům podporovaných Íránem. Navíc, když bude vyvážet obilí do Afriky či asijských zemí, nemusí za něj dostat zaplaceno.“

Každopádně v pondělí lze očekávat, že centrem Prahy budou jezdit traktory i z Plzeňského kraje a blokovat dopravu.