Nárůst černého kašle ohrožuje novorozence v kraji

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

PLZEŇSKÝ KRAJ – V Plzeňském kraji rychle přibývá nemocných s černým kašlem, ohroženi jsou zejména novorozenci. Od začátku roku bylo potvrzeno třikrát více případů, než za celý loňský rok. Nárůst je zaznamenán především mezi dětmi a středoškoláky.

Těžkému průběhu onemocnění zatím brání hlavně očkování dětí. Černý kašel trápí lidi zejména večer a v noci. Navíc trvá dlouho – někdy týdny, ale klidně i tři měsíce. „Kašlou, nemůžou se nadechnout. Ten kašel je hrozně úporný, ke konci až s takovým zajíknutím,“ popsala průběh onemocnění dětská lékařka Jana Klasnová  z Plzně.

Na přelomu ledna a února se situace v Česku zhoršila. „ Ve skupině mezi patnácti až devatenácti lety máme nejvyšší výskyt, ale i na základních školách,“ uvádí v tiskové zprávě Krajská hygienické stanice.

Ve třech krajích je kritický stav

Černý kašel je nejen v Plzeňském kraji opět na vzestupu, ohniska jsou mezi neočkovanými.  Základní očkování je do deseti let, pak imunita mizí. Nejvíce ohrožené jsou malé děti, především novorozenci. Okolí dítěte může novorozence infikovat, proto se doporučuje v rámci rodin očkování i  v dospělosti. Vysoké číslo nakažených hlásí kromě Plzeňského kraje také Jihočeský kraj a také Vysočina.