Koruna oslabuje – a bude-li v tom pokračovat, ČNB úrokové sazby jen tak nesníží

Zdroj: Pexels/RDNE Stock project

ČESKO – I když informace o klesající inflaci a krocích České národní banky (ČNB), která začala postupně snižovat hodnotu základní úrokové sazby, jsou nepochybně příznivé, zdá se, že koruna na tyto změny úplně ideálně nereaguje. Od posledního snížení základní úrokové sazby totiž pokračuje ve svém oslabování vůči euru. A zdá se, že tomuto poklesu jen tak konec nebude. Jak by měla ČNB dle analytiků zareagovat?

Kurz koruny – žádná sláva

Koruna vůči euru ztrácí již desátý měsíc v řadě. Od loňského roku oslabila již téměř o 8 % a jen od počátku letošního února činil tento pokles 3 %. Kurz již dokonce na pár hodin překonal hodnotu 25,50 CZK/EUR, nyní se pohybuje na hranici 25 Kč za euro. Oslabení koruny se pak poměrně výrazně projevuje např. v cenách spotřební elektroniky či domácích spotřebičů, prodražit se mohou ale i nákupy v zahraničí. „To oslabení koruny bylo za poslední rok poměrně výrazné, o dvě koruny na euro. To se propisuje i do cen dovolených, které mohou zdražit – byť to zdražení nebude nijak enormní a stále lze počítat s tím, že inflace bude klesat,“ shrnul ekonom Dominik Rusinko.

Mezi ekonomy nyní nepanuje shoda na tom, jaké přesně jednání ze strany ČNB by mělo následovat – a zda by měla nějak zasáhnout, aby pád české koruny zbrzdila a kurz posílil. Vzhledem k tomu, že inflace má postupně klesat a měly by být snižovány i úrokové sazby, nabízí se snaha o posílení koruny jinými nástroji pomocí intervencí. K nim ČNB přistoupila naposledy v roce 2022. Podle Rusinka však zatím kurz koruny nedosahuje takových hodnot, aby ČNB k intervencím musela přistoupit. Bylo by sice možné využít devizové rezervy a vývoj kurzu koruny stabilizovat, s tímto scénářem ale zatím ČNB nepočítá. „My jsme rádi, že se kurz pohybuje pod vlivem volné ruky trhy a ten scénář nevidím jako příliš pravděpodobný,“ uvedla přímo viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová.

Jaké jsou další výhledy?

Analytici očekávají, že postupně se kurz koruny vůči euru stabilizuje někde mezi 24,70-25,50 CZK/EUR. Další možné posilování české měny pak lze čekat spíše až ve druhé polovině roku. Pokud k tomu ale nedojde, již z bankovní rady zaznívají hlasy, že by bylo možné zaujmout obezřetnější stanoviska vzhledem k dalšímu uvolňování měnové politiky. „Pokud by kurz dále zpomaloval, pak by to zpomalilo tu trajektorii snižování úrokových sazeb, případně by mohla být na nějakou dobu zcela zastavena,“ dodala také Zamrazilová.

To, jak se mění výše úrokových sazeb, zároveň ovlivňuje to, jak jsou pro zahraniční investory zajímavé investice v Česku. Platí pak, že čím vyšší úrokové sazby jsou, tím atraktivnější jsou také investice – naopak snížení sazeb znamená snížení této atraktivity.