Řídil nákladní soupravu pod vlivem alkoholu, napadal policisty

zdroj Policie ČR

SVOJKOVICE – Řidič kamionu jedoucí po dálnici D5 na 73. kilometru jel nejen s neosvětleným kamionem a kličkoval ze strany na stranu. Operační důstojník po oznámení této skutečnosti řidičem jedoucím v protisměru, ihned vyslal hlídku policistů dálničního oddělení Svojkovice na Rokycansku, aby kamion a jeho řidiče prověřili.

Policisté z dálničního oddělení Policie ČR jízdní soupravu našli a řidiče zastavili k provedení silniční kontroly. Z jeho dechu byl cítit alkohol. Policisté řidiče vyzvali k dechové zkoušce, ale ten nebyl na několik desítek pokusů řádně dechovou zkoušku provést. Přitom policisty slovně napadal a urážel.

V kabině řidiče byla nalezena prázdná láhev vodky. Asi po hodině se dechová zkouška podařila, výsledek byl 2,52 promile alkoholu v dechu. Lékařské vyšetření spojené s odběrem krve řidič odmítl. Policisté ho převezli na služebnu, kde se stále choval agresivně, chtěl odejít a vrátit se do vozidla. Případ proto byl postoupen kriminalistům.

Řidiči kamionu hrozí vazba

Kriminalisté sedmatřicetiletého řidiče obvinili ze spáchání zločinu obecné ohrožení, kterého se měl dopustit tím, že po předchozím požití alkoholických nápojů nebyl schopen bezpečně a s jistotou ovládat motorové vozidlo. S nákladním tahačem Mercedes a návěsem Schmitz Cargobull jel po dálnici D5 ve směru od Rozvadova na Prahu.

Alkoholem posilněný řidič kamionu navíc jel v době, kdy již byla tma, měl u tahače zapnuté pouze denní svícení a na návěsu neměl zapnuté vůbec žádné osvětlení. Po dálnici kličkoval, v několika případech vytlačil z jízdních pruhů motorové vozidla, která aby se vyhnula srážce, zajela do odstavného pruhu. V době, kdy byl předjížděn policisty, začal rovněž bezdůvodně přejíždět do jiného jízdního pruhu, načež musel policista najet ke středovým svodidlům, aby zabránil střetu.

„Svým jednáním tak řidič ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu, které úmyslně vydal v nebezpečí těžké újmy na zdraví nebo smrti, když řídil po dálnici těžkou a rozměrnou jízdní soupravu, jejíž řízení klade na řidiče zvýšené nároky. Způsob jeho jízdy byl hazardní a je jen dílem náhody, že nezapříčinil žádnou dopravní nehodu. Kriminalisté státnímu zástupci doručili podnět k podání na vzetí obviněného do vazby,“ sdělila nám policejní mluvčí Dagmar Burešová.