Prezident Pavel chce „moderovat“ dohodu vlády s opozicí ohledně důchodové reformy

Zdroj: Pexels/Paul Theodor Oja

ČESKO – Důchodová reforma je jedním z klíčových „projektů“ vlády Petra Fialy. Bohužel některé její parametry se nesetkávají zrovna s nadšeným přijetím ze strany opozičních stran. A jelikož tak hrozí, že při změně politických poměrů vezme i reforma za své, samozřejmě by bylo ideální, aby na ní panovala shoda napříč politickým spektrem. To se však zatím nedaří, a tak chce do vyjednávání vstoupit i prezident Petr Pavel.

Angažovaný prezident

Že o důchodovou reformu jeví eminentní zájem, prokázal prezident již dříve. „Prezident už několikrát vyjádřil názor, že takto důležitý zákon by měl mít širší podporu ve Sněmovně tak, aby překračovala horizont voleb. Je to zákon, který je důležitý pro každého občana,“ objasnil ředitel Odboru komunikace Kanceláře prezidenta republiky Vít Kolář. Asi tedy není nijak překvapivé, že na přelom února a března chystá Petr Pavel na toto téma jednání s vládou i opozicí. Chce totiž, aby takto důležitý zákon, který ovlivní podobu penzijního systému pro následující dekády, získal širší podporu. „Prezident dojednává schůzku, na kterou chce pozvat vicepremiéra Mariana Jurečku, a následně zorganizuje schůzku se zástupci opozice. Pokud ani tato jednání nepovedou k cíli, chce zorganizovat další schůzku, a to společnou,“ přiblížil také Kolář.

Vláda i opozice jsou otevřeny k jednání, ALE…

Nakloněn vyjednáváním s opozicí je i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Budu otevřen jakýmkoliv konkrétním návrhům, jak důchodový systém upravit, aby byl dlouhodobě udržitelný. Ať už s návrhy přijde ANO či SPD, velmi rádi jejich konkrétní podněty zakomponujeme,“ přislíbil. Ovšem jak také uvedl, za poslední rok žádné podněty od opozice vláda neobdržela. Opozice ale oponuje, že od vlády nedostala požadované podklady. „Chtěli jsme k tomu výpočty, podklady, nikdy jsme se ničeho nedobrali. Takže myslím, že v této fázi je to jakýsi diktát ze strany koalice,“ shrnula Alena Schillerová , místopředsedkyně hnutí ANO.

Sporné body

Klíčové problémy, na nichž se vláda s koalicí neshodne, jsou přitom dva. Tím prvním je postupný růst věku odchodu do důchodu, a to i po roce 2030 (kdy by tato hranice dle stávajících pravidel měla přestat růst). Druhým pak méně výhodný výpočet penzí po roce 2026. Ten pro nové důchodce bude znamenat o cca 150-200 Kč měsíčně méně než nyní.

Hnutí ANO pak případnou diskusi o změnách parametrů odchodu do důchodů navíc de facto odmítá realizovat dříve, než budou definovány náročné profese. „S věkem odchodu do důchodu se  musí  pojit nejen doba dožití, ale také doklad o tom, že se toho věku dožijí lidé ve zdraví, o takové analýze nevím,“ uvedla také Schillerová.  Problémem však je, že hnutí chce do náročných profesí zahrnout všechny ty, které obsahuje III. a IV. kategorie, což by se týkalo přibližně půl milionu lidí. Ministr Jurečka ale počítá jen se zahrnutím IV. kategorie a vybraných profesí kategorie III., což znamená spíše jen desetitisíce lidí. Odborníci tak čekají, že ke shodě nedojde.

Prosadíme to!

Pokud k dohodě mezi vládou a opozicí nedojde, plánuje koalice důchodovou reformu prosadit „silou“. Má totiž ve Sněmovně většinu 109 hlasů. „Je to typ rozhodnutí, u kterého bych byl rád, kdyby měl podporu napříč politickým spektrem i proto, že lidé potřebují jistotu, že co se schválí, zůstane v platnosti. Jestli to bude možné, nezávisí jen na vládě, ale i na opozici. Je to příklad tématu, které bylo s opozicí projednáváno, jsme připraveni v jednáních pokračovat a bylo by dobré v této věci najít shodu. Pokud to možné nebude, jsme připraveni důchodovou reformu prosadit,“ uzavřel tak premiér Petr Fiala.