Afghánský tyran unesl děti do Pásma Gazy, klatovská matka je zoufalá

Ilustrační foto: pixabay.com

KLATOVY – Příběh Aleny Novákové-Mushad z Klatov začíná podobně jako celá řada dalších případů domácího násilí. S násilnickým exmanželem, který je Afghánec, má Adéla tři děti. Prošla si psychickým i fyzickým týráním. A aby toho nebylo málo, dvě z dětí, kterým je nyní devět a dvanáct let, bývalý manžel přibližně před rokem a půl unesl do zahraničí.

Nyní se tak děti nachází v Pásmu Gazy v Palestině, tedy ve válečné zóně, kterou ovládá teroristická organizace Hamás a také nechvalně známý Talibán.  V tomto případě je pro pochopení dalších souvislostí nutné uvést, že exmanžel má údajně palestinský, íránský a afghánský cestovní pas.

„Vzali jsme se po krátké známosti, když jsem otěhotněla. Vztah ze začátku byl jak z pohádky. Problémy začaly až po narození dítěte. Hned po narození syna neváhal agresor své ženě hrozit pěstí před zraky starších sourozenců. Následovalo sledování telefonů, narušování soukromí, vyhrožování, falešné obviňování a další jevy psychického týrání,“ řekla Alena Novinámkraje.cz.

Agresivní tyran se projevil

Situace se zhoršila přibližně před šesti lety, kdy poprvé došlo k fyzickému napadení. Bývalý manžel Alenu brutálně zbil a následně ji rdousil tak dlouho, až začala ztrácet vědomí. „Pomalu jsem si přála, aby to dodělal. Až když jsem ztrácela vědomí, tak přestal,“ vypráví třesoucím se hlasem Alena. Prvním napadením však fyzické týrání ani zdaleka neskončilo. Ještě tentýž týden byla Alena opět znovu zbita a následně i znásilněna.

K dalšímu fyzickému napadení, ke kterému došlo na zahradě, už přijela i policie. Trestní oznámení po výhrůžkách tehdejšího manžela však Adéla ze strachu o sebe a svoje děti stáhla. Čím dál častější byly i agresorovy cesty do Dubaje. Co přesně v Spojených arabských emirátech tehdy její muž dělal a čím se vlastně živil v Čechách, Alena dodnes přesně neví. Co je ale jisté, Alena během jedné z dubajských cest v Česku požádala za pomoci své advokátky o rozvod. Soud řešil mimo jiné i to, kdo a jak se bude starat o tři děti.

Výsledek? Dvouměsíční zkušební lhůta střídavé péče, o kterou měl zejména otec dětí velký zájem. Nikdo nezkoumal, jak se agresor k bývalé ženě choval, posuzoval se pouze vztah k dětem.

Dovolená v Dubaji? Nikoliv, v Pásmu Gaza

V průběhu rozvodu navíc se svolením Aleny odcestoval s dvěma dětmi na dovolenou, údajně do Dubaje. Nejstarší syn zůstal doma, protože se bojí se létat. „Tam to proběhlo všechno v pořádku, posílal mi i fotky z dovolené, jak tam děti řádí v aquaparku,“ vypráví nyní Alena. Soud v říjnu 2022 schválil střídavou péči natrvalo. Tehdy ještě Alena netušila, že podruhé už všechno proběhne úplně jinak.

Na podzim loňského roku totiž otec dětem opět navrhl, aby s ním odjely na dovolenou. Nejmladší dcera i prostřední syn Alenu doslova prosili. Ta nakonec s týdenní cestou do Dubaje opět souhlasila. „Na pět minut mi dal k telefonu dceru. To bylo naposled,“ říká Alena. Od té doby nemluvila ani s dcerou, ani mladším synem. S exmanželem však několikrát v kontaktu byla. Snažil se ji vylákat do Dubaje i s nejstarším synem.

Z fotek, které se dostaly ke kamarádce Aleny, všichni poznali, že v pozadí není Dubaj, ale například „dům – ruina“ exmanželovy matky v Pásmu Gazy. I z dalších fotek, kde se objevilo například číslo popisné, je zřejmé, že se afghánský tyran s dětmi přesunul do válečné oblasti. Oficiální záznam o tom v Izraeli neexistuje, trojice zřejmě překročila hranice za pomoci pašeráků nelegálně, dost možná v oblasti žijí pod jinou identitou.

Uvidí matka své děti?

Pásmo Gazy je ovládáno islamistickým hnutím Hamás, s nímž nelze komunikovat, není možné se ani obrátit na tamní úřady. Alena z Klatov se obává, že své děti už nikdy neuvidí.