Ayersova skála: Pro původní australské obyvatele je to nejposvátnější místo, v současnosti jej ale navštěvují hordy turistů

Ayersova skála. Zdroj: www.flickr.com

Původní australští obyvatelé nazývají slovem Uluru jedno skalisko rudé barvy, které pokládají za své nejposvátnější místo.

Objevení sídla předků

Roku 1873 zkoumal inženýr William Gosse severní Austrálii a jako první běloch na tento monolit narazil. Pojmenoval jej podle tehdejšího předsedy vlády Henryho Ayerse. Dále pak pokračovalo to, co tu probíhalo již od objevení kontinentu – čili vyhánění domorodců z jejich lovišť a podobně. Tak se počet původních obyvatel zredukoval na asi 50 tisíc.

V jazyce kmene Anangů znamená Uluru „sídlo předků“. Kromě náboženských obřadů je tam zapovězeno vstupovat – dnes však na tuto posvátnou skálu vystupují hordy turistů.

Hora Uluru je druhým největším monolitem na planetě. Má výšku 348 m a zaujímá plochu 3,3 km čtverečních, její stáří je odhadováno na 600 milionů let. Pro domorodce má prý svůj význam každý výstupek skaliska a stopy vlhkosti na jeho stěnách jsou podle nich krvavými skvrnami po jedovatých hadích mužích ze slavné bitvy z bájné doby, v níž byli poraženi. Skryté vodní proudy tečou po povrchu i pod povrchem Uluru a většinu z nich znají pouze domorodci.

Dávnověk

Všechny jeskyně na úpatí Uluru mají určitý význam a jsou spojeny s rituály. Jsou podle toho ozdobeny množstvím kreseb, které jsou někdy staré více než 3000 let. Až do dneška se nepodařilo rozluštit tyto výjevy, jež znázorňují události z bájných dob. Bájná doba zahrnuje historii stvoření a mytologii původních obyvatel, která je ovšem tradována pouze ústně – písemné památky neexistují. A původní obyvatelé jsou ohroženi vyhynutím právě tak jako jejich tajné obřady a tradice.

Pomsta duchů

Hora je obklopena magickým polem energie, jak o tom vyprávějí vždy její návštěvníci. Ale hovoří se i o pomstě duchů domorodců na přicházejících vetřelcích, a to v souvislosti s četnými pády a zraněními. Mnozí z návštěvníků se dokonce zřítí dolů, jiní dostávají úpal z horka – byla zřízena i nemocnice s vlastním záchranným vrtulníkem, aby bylo možné pomoci přímo na místě. Jedné ženě prý bylo vyhrožováno smrtí, protože se přiblížila k místu, které bylo pro ženy tabu. Všemu tomu hemžení na posvátné hoře jsou však nuceni jinak původní obyvatelé jen přihlížet.