Na Škaredou středu začne tradiční velikonoční prodej ryb

Foto: archiv UTB

PLZEŇ – Městští rybáři v Plzni i pro letošní Velikonoce připravili prodej ryb. Na plzeňských městských sádkách se uskuteční na Škaredou středu (27. března) a Zelený čtvrtek (28. března) vždy od 10 do 17 hodin.

V této době mohou zájemci přijíždět do areálu sádek u rybníka Košináře pro ryby nejen na kole, ale také autem. Za kilogram kapra a amura zaplatí lidé 120 korun, za lína 150 korun, kilogram sumce a štiky stojí 280 korun. Kuchání s odstraněním ploutví, šupin, případně stahování vyjde na 80 korun.

V Plzni se ryby prodávaly již od středověku, kdy nechali u nově zakoupené vsi Bolevec městští radní vybudovat několik rybníků. Rybníky byly často zakládány u klášterů, neboť v klášterech bylo postní jídlo na talíři častěji. Kádě s rybami bývaly pravidelně do dvacátých let dvacátého století na trhu, který se konal na březích Mlýnské strouhy a v okolí zbořeného domu U Zvonu. Ryby se ale prodávaly i v kamenných obchodech. Koncem 19. století bylo v Plzni takových obchodů šest, a to v centru města i na jeho okraji. Na městských sádkách prodává Správa veřejného statku města Plzně ryby na vánoční stůl více než dvacet let, velikonoční prodej letos chystá potřetí.