Policisté se zabývají několika podvody v internetovém bankovnictví

Ilustrační foto Pixabay.com

PLZEŇ – ROKYCANY – Policisté se napříč celým Plzeňským krajem zabývají denně několika případy podvodného jednání prostřednictvím internetu nebo sociálních sítí. Každý případ je jiný, všechny ovšem mají stejný konec. Poškozeného, který přišel o své peníze. O zmíněných prošetřovaných případech podvodů nás informovala policejní mluvčí Michaela Raindlová.

K prvnímu podvodu došlo v pondělí 4. března 2024. Podle dosud zjištěných skutečností prodávala mladá žena na jednom inzertním internetovém portálu kávovar. Na inzerát zareagoval dosud neznámý kupující, který ženě po krátké komunikaci zaslal na email odkaz na přepravní společnost, kde poškozená následně vyplnila veškeré údaje o své kartě včetně CVC kódu.

Poté byla přesměrována do internetového bankovnictví své banky, kde měla potvrdit platbu ve výši 700 euro. Poškozená tuto platbu zamítla. I přesto se jí z účtu tato částka odečetla. Po chvíli byla provedena druhá platba ve výši 2 tisíce korun. Mladá žena tak přišla o bezmála 20 tisíc korun. Stejným způsobem přišly o své peníze i další dvě ženy. První z poškozených žen prodávala dívčí bundu za 180 korun a přišla o 16 tisíc korun. Druhá z poškozených prodávala lyže. Přišla o 22 tisíc korun.

Podvodníci to zkouší skoro na každého

Další podobné případy podvodu se týkaly prodeje nabízeného zboží. Podvodníci nabízeli k prodeji vstupenky na fotbalové utkání, psa nebo nabízeli pronájem bytu. Dvě vstupenky v hodnotě 10 tisíc korun si přes inzertní portál zakoupil třicetiletý muž z Rokycanska. Vstupenky mu sice byly doručeny, jednalo se ovšem o padělky.  Mladá žena zase místo radosti z nového pejska přišla o 40 tisíc korun.

Další poškozený muž chtěl investovat do kryptoměn. Poškozeného kontaktoval dosud neznámý pachatel, který vystupoval jako zaměstnanec jedné zahraniční společnosti. Podvodně ho navedl k převodu půl milionu korun na zahraniční bankovní účty. Za to mu slíbil zisk ve výši 33 tisíc euro nebo dolarů. Ve chvíli, kdy peníze dorazily podvodníkovi na účet, přestal s poškozeným komunikovat.

Nezáleží na tom, jestli jste muž nebo žena, zda jste senior nebo mladší člověk. Nezáleží ani na tom, kde pracujete nebo jaké máte vzdělání. Podvodníci to zkouší na každého.