Opuštěné doly a městečka v Chile: Zdejší hřbitovy patří k nejstrašidelnějším na světě

La Noria - tehdy ještě obydlená. Zdroj: www.picryl.com

Humberstone a La Noria – to jsou dvě opuštěná důlní městečka v jihoamerickém Chile. Okolní lidé vyprávějí, že zde nepanuje jen naprosté ticho, jak bychom čekali. Města byla sice opuštěna v 60. letech 20. století, přesto tu není klid.

Vznik městeček v poušti

V roce 1862 vznikla hluboko v chilské poušti Atacama těžební osada La Palma, která byla později přejmenována na Humberstone. Cílem zdejší práce byla těžba a zpracování ledku. Mnozí dělníci sem s rodinami přišli s vidinou lepšího života, čekala je však otrocká práce.

Do začátku 20. století tu tak nepřirozenou smrtí zemřelo několik stovek dělníků i s rodinami. Ne každá smrt byla nehoda. Hřbitov se brzy naplnil oběťmi vrahů, protože podivných existencí byla oblast plná.

Ostatně městečko La Noria, rozprostírající se nedaleko, na tom nebylo lépe. Každodenní nehody v rozhodně nevyhovujících pracovních podmínkách, ale také úmrtí, které nikdy nikdo nevysvětlil.

Říká se, že dělníci tu byli dokonce na začátku 20. století dokonce masově vyvražďováni, když jim již došla síla, a to z obavy, aby nikomu nevyzradili, jak děsivé podmínky ve městě panují.

Situace se ale postupně změnila a v obou důlních městech vznikly nemocnice i školy. Zdá se ale, že mrtví jen tak nezapomínají.

Opuštěné doly

Oblast byla zcela opuštěna a uzavřena v 60. letech 20. století – hned nato se sem ale nastěhovali bezdomovci, také se sem jezdí dívat turisté. Rychle se rozšířily zvěsti, že v městečkách straší. V Humberstone v opuštěné škole prý v roce 2002 skupina turistů spatřila duchy dávno mrtvých dětí, na hřbitově se má zase zjevovat hrobník.

A La Noria? Zde není situace o moc lepší, ostatně zdejší hřbitov je považován za jeden z nejstrašidelnějších na světě. Nejenže tu mají bloudit duchové zahynuvších dělníků, ale má být i slyšet křik jejich dětí. Zda je to pravda, nebo ne, není samozřejmě jasné, přesto lze na tomto hřbitově údajně nalézt otevřené hroby, kde jsou vidět zbytky těl v otevřených rakvích, což samo o sobě působí děsivě. Je pravděpodobné, že hroby vykopali zloději – na účinku, který hřbitov na člověka má, to ale nic nemění.

V roce 2010 se tedy do obou městeček vydala skupina paranormálních vyšetřovatelů. Na obou místech byly zaznamenány podivné zvuky, světla a stínové postavy.

Dnes je z Humberstone turistická atrakce – pro mnohé lidi je to nepochopitelný jev, protože se obávají, že si lidé zahrávají s ohněm a mrtvé by bylo lépe nechat v klidu.