Hasiči zasahovali kvůli počasí u šedesáti případů

KLATOVY – PRÁŠILY – KOLINEC – SUŠICE – Deštivé sobotní počasí přineslo na západ Čech i problémy. Zatopené sklepy, popadané stromy, čerpání vody. Hasiči měli plné ruce práce.

„Během soboty jsme zasahovali u zhruba šedesáti případů spojených s počasím. Nejčastěji šlo o pročištění propustků, čerpání vody ze sklepů a odstraňování popadaných stromů. Zasahovali jsme také u sedmi dopravních nehod a zachránili jsme jednu kočku ze stromu. Takový byl náš Mezinárodní den dětí,“ uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Petr Poncar.

„Pršelo na celém území Plzeňského kraje, nejvíce na Šumavě a v Pošumaví. Na Železnorudsku a Prášilsku to bylo i kolem 70 mm srážek, na což reagovaly zejména toky odvodňující Šumavu a Pošumaví. Právě zde a lokálně v Krušných horách je zároveň půda v největší míře na maximálním nasycení dle výpočtu z dnešního rána,”uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Povodňová komise zasedala v Klatovech

V Klatovech byla svolána pracovní skupina povodňové komise. „V sobotu 1.6.2024 byla v ranních hodinách svolána pracovní skupina povodňové komise. Stav vody na Úhlavě v Tajanově dosáhl prvního stupně povodňové aktivity a taktéž i Drnový potok u Kauflandu. V Lubech u fotbalového hřiště došlo opakovaně ke zvednutí stavidla na jezu a uzavření cyklostezky po sklopení zábradlí mostku,” uvedl Michael Nový z klatovské povodňové komise s tím, že jednotka Sboru dobrovolných hasičů Luby odstraňuje naplaveniny od mostků a monitoruje nebezpečná místa.

Otava v Sušici, kde řeka stále stoupá a také Ostružná v obci Kolinec je hlášen první stupeň povodňové aktivity na Úhlavě v obci Tajanov a na Úslavě v obci Prádlo. Řeky v Plzni hlásí normální setrvalý stav.