Oslavy výročí 125 let městské hromadné dopravy se blíží

PLZEŇ – Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) chystají velkolepé oslavy. Letos je tomu totiž už 125 let, kdy v Plzni vyjel na pravidelnou linku první spoj městské veřejné dopravy. „

Velkolepé oslavy se uskuteční v sobotu 15. června 2024, připraven bude opravdu bohatý program. Největším tahákem určitě budou prohlídky nové vozovny v Plzni na Slovanech, která bude vůbec poprvé přístupná veřejnosti. Obě vozovny návštěvníkům otevřou své brány v 10 hodin a vstup bude zdarma. Hlavní program je plánovaný v autobusové a trolejbusové vozovně v Plzni na Karlově, kde proběhne slavnostní zahájení a pro návštěvníky budou připraveny komentované prohlídky, výstava historických i provozních autobusů a trolejbusů, ukázky dynamického dispečinku, panelové výstavy o PMDP, soutěže pro děti i dospělé a zajímavé rozhovory.

V nové vozovně na Slovanech budou pro návštěvníky připraveny celkem tři varianty komentovaných prohlídek. Vzhledem k omezené kapacitě prohlídek bude nutná registrace v den akce na informačním stánku. Dále bude k vidění výstava historických i provozních tramvají, ukázka technologických vozů, panelová výstava o rekonstrukci vozovny nebo tramvajový simulátor. Na okružní jízdy bude ze zastávky Vozovna Slovany ke Zvonu a zpět vyjíždět historická tramvaj.

Vyjedou historické tramvaje

Po celý den budou mezi vozovnami pendlovat historické autobusy, včetně autobusu Škoda 706 RO, který budou mít PMDP zapůjčený z pražského dopravního podniku. V intervalu 10 minut pak zajistí dopravu i bateriové trolejbusy Škoda 27 Tr, které budou jezdit po trase Vozovna Karlov – Jižní předměstí – U Práce – Mrakodrap – Pařížská – Hlavní nádraží – Železniční poliklinika – Slovany – Vozovna Slovany a zpět. Sobotní program zakončí večerní jízda historických autobusů Škoda 706 RO, Škoda 706 RTO, Karosa ŠM 11 a Karosa B 931.

Autobusy vyjedou ve 21.30 z náměstí Republiky v Plzni, kde jízdu i zakončí přibližně ve 23 hodin. Vzhledem k omezené kapacitě je nutné si na tuto jízdu zdarma pořídit vstupenku na webových stránkách Plzeňské vstupenky. PMDP připravily program i na neděli 16. června, kdy do ulic Plzně vyjede konvoj historických i současných tramvají. Celkem dvanáct tramvají sveze zájemce z vozovny Slovany na Univerzitu, do obratiště Malesická a zpět na Slovany. Konvoj vyrazí přesně v 10 hodin.