Řidiči senioři a strach ze zákazu řízení kvůli zdraví. Mnozí netuší, že existuje možnost omezeného řízení

Foto: Rýdlová J.

S postupujícím vyšším věkem se mnoho řidičů obává, že kvůli zhoršeného zdraví přijdou o řidičský průkaz. Pro mnohé z nich je však auto jediným prostředkem, jak si zachovat soběstačnost v nákupech a v cestách k lékaři, zejména pokud dotyčný žije na vesnici či v odlehlých částech města. Skutečnost však nemusí být vždy jen černobílá – řízení buď povoleno, nebo zakázáno. Existuje možnost, že řidiči je povolen jen určitý druh jízdy.

Pravidla zdravotních prohlídek

V současné době funguje systém zdravotních prohlídek. Na povinnou zdravotní prohlídku ke svému praktickému lékaři musí řidiči poprvé ve věku 65 let, poté v 68 letech a pak každé dva roky. Rozsah zdravotních prohlídek stanovuje vyhláška č.277/2004 Sb. Z ní vyplývá, že vyšetření je zaměřeno především na nemoci, které vylučují nebo podmiňují zdravotní způsobilost k řízení. Zahrnuje také například komplexní vyšetření, a to včetně orientačního vyšetření sluchu, zrakové ostrosti a barvocitu. Od ledna 2013 navíc platí, že pokud motorista onemocní chorobou omezující jeho schopnosti řídit, musí to lékař ihned nahlásit příslušnému úřadu. Po zavedení tohoto opatření se počet hlášení lékařů oddělením dopravně-správních agend městských a obecních úřadů výrazně zvýšil.

Omezení řízení

Pokud se ukáže, že někteří lidé ve vysokém věku opravdu ze zdravotních důvodů nemohou zvládat řízení v určitém druhu provozu, v současnosti existuje institut takzvaného harmonizovaného kódu, podle kterého lze řidiči omezit jízdu v okruhu určitých kilometrů od místa bydliště nebo pouze ve městě či regionu. Cílem tohoto opatření je primárně to, aby i řidič, jehož schopnost je v důsledku zdravotního stavu omezena, měl dále možnost využívat některé typy komunikací a pohodlně si dojet například ke svému lékaři nebo na nákup. Pokud tedy lékař u seniora zjistí při prohlídce zdravotní problémy, neznamená to pro něj jako řidiče automatickou ztrátu možnosti řídit.

Druhy harmonizovaných kódů

Příloha č. 5 k tzv. vyhlášce o řidičských průkazech v části I c) vymezuje harmonizované kódy pro omezení užívání. Mezi hlavní omezení patří následující:

  • Omezení jízdy podle denní doby (například: jedna hodina po východu slunce a jedna hodina před západem slunce).
  • Omezení jízdy v okruhu … km od místa bydliště řidiče nebo pouze ve městě/regionu.
  • Řízení vozidla bez cestujících.
  • Jízda rychlostí nepřesahující … km/h.
  • Řízení vozidla povoleno výhradně v doprovodu jiného držitele řidičského oprávnění minimálně stejné skupiny vozidel.
  • Jízda povolena pouze bez přívěsu.
  • Zákaz jízdy na dálnici.

Pokud tomu odpovídá zdravotní stav seniora, může tedy lékař stanovit např. takové omezení řízení, aby senior byl stále schopen dojet do svého zdravotnického střediska (omezení vzdálenosti) za předpokladu pomalejší jízdy (omezení rychlosti) a za podmínky, že pojede za denního světla, kdy je dobrá viditelnost a zrak i orientace fungují lépe než za šera a tmy.