ČESKO – Češi jsou obecně národem, který je v podstatě neoddělitelně spojen také s pivem. To se těší dlouhodobě obrovské oblibě, ovšem jak ukazuje další v řadě průzkumů na toto téma, minimálně mladší generace již zlatavému moku tolik neholduje. To je v jistém slova smyslu nepochybně dobrá zpráva – a to i proto, že právě Češi ve srovnání s jinými národy alkoholu konzumují mnohem více…
Co ukázal průzkum?
Alespoň někdy pije pivo na 79 % českých mužů a 49 % žen, ukázal průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM AV ČR). Jak ale zároveň výzkum, který je prováděn průběžně již od roku 2014, doložil, piva Češi pijí stále méně. Loni tedy roční spotřeba piva v přepočtu na osobu dosáhla historického minima, aktuálně činí v průměru 120 litrů.
Mění se také způsoby konzumace piva. Zatímco dříve bylo pivo dominantně konzumováno v hospodách a restauracích, zejména od covidové pandemie postupně rostou počty těch, co pivo raději pijí doma. „Počty těch, kteří pivo pijí v restauracích a hospodách, se neustále snižují. Naopak množství piva prodávaného tzv. v offtradu, tedy na pultech obchodů, se zvyšuje. Nyní činí až 70 % veškerého prodaného piva. Pít doma, to je nyní určitý trend,“ shrnul výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven, Tomáš Slunečko.
Svou roli v rostoucí popularitě „domácího pití“ pak hraje i rostoucí cena točeného piva. Stoupá také množství lidí (a to jak mužů, tak i žen), kteří pijí pivo sami – byť dominantně je stále konzumováno ve společnosti. A jak průzkum ukázal, zejména mezi mladou populací zájem o pivo obecně klesá. „Mladí lidé již nemají takový vztah k pivu jako dříve, ale to je celoevropský trend,“ dodal Slunečko.
Pivní a alkoholová „kultura“
Alkohol je s českou společností úzce spjat, je vnímán jako běžná součást života, různých oslav, pije se při zvláštních příležitostech apod. Co se konkrétně piva týká, to je považováno prakticky za „součást národní identity“. Slunečko tak uvedl, že již v oficiální rovině usiluje o to, aby česká pivní kultura byla prohlášena za české kulturní dědictví.
Ve světovém srovnání přitom patří Češi dlouhodobě mezi největší pijany. Dle průběžných průzkumů si dá denně skleničku alkoholu až milion lidí. Ročně pak Češi v přepočtu na osobu vypijí přibližně 10 litrů lihu. Alkohol je totiž poměrně snadno dostupný a také všeobecné tolerovaný
Pravdou ale také je, že alkohol se mnoha lidem stává osudným. Přitom letní měsíce jsou vzhledem ke konzumaci alkoholu nejrizikovější, právě v létě ale zároveň roste zájem také o nealkoholická a ochucená piva. „V létě je větší poptávka po méněstupňových pivech kvůli vedru,“ dodal Jiří Vinopal, sociolog, který je zároveň autorem zmiňovaného výzkumu. Ročně pak v souvislosti s alkoholem zemře v Česku až 7 tisíc lidí, v případě 2-3 tisíc z nich je alkohol hlavní nebo jedinou příčinou úmrtí (např. jaterní onemocnění). Podle údajů zdravotních pojišťoven dosahují náklady spojené s problémovým pitím k desítkám miliard korun ročně. Tyto peníze pak plynou ze státního rozpočtu.