Ve snaze mít krásné vlasy pečujeme jen o ně. A to je velká chyba, která se může vymstít

Zdroj: pxhere.com, free image

Ne nadarmo se říká, že vlasy jsou ozdobou každé ženy. A kdyby jen ženy. I mnozí muži jsou hrdi na svou kštici. Osud ale nenadělí každému do vínku ideální kvalitu a množství vlasů.  Správnou péčí lze však spoustu věcí napravit a dosáhnout toho, aby se na vlasech zbytečně nepodepisoval náš věk a hlavně běžné, avšak zcela zbytečné chyby. Jednou z největších a nejčastějších chyb je, že ve snaze mít krásné vlasy, pečujeme jen o ně.

Kůže pod vlasy

Krásné a zdravé vlasy však nemohou existovat bez zdravé pokožky. Proto je nutné starat se nejen o vlasy, ale věnovat také stejnou péči pokožce hlavy, což bývá problém. Vždyť si na ni díky vlasům nevidíme. Zpravidla se o ni začneme více zajímat až, když se objeví nějaký problém, např. v podobě svědění, lupů, fleků či strupů.

Hodnota pH

Pro zdravou pokožku hlavy je velmi důležitá rovnováha její mikroflóry, která udržuje její přirozenou obranyschopnost, a tím právě zabraňuje např. vzniku lupů, svědění, sklonu k zánětům či jiným kožním problémům. Ideálně má pokožka hlavy pH přibližně 5,5 a hodnota pH vlasů mírně pod 4. V obou případech se tedy jedná o mírně kyselé prostředí. Při vybírání produktů vlasové kosmetiky bychom se tedy měli zaměřit na ty, které se pohybují na stupnici pH v rozmezí 4,0 až 5,5. Příliš vysoké pH šamponu (tj. příliš zásadité) může pokožku nepřiměřeně vysušit, podráždit a způsobit tak svědění. U vlasů může způsobit jejich třepení a lámání. Samozřejmě při volbě produktu je potřeba vždy zohlednit typ vlasů. Lámavé a suché vlasy budou potřebovat jiný typ šamponu než vlasy, které se rychle mastí.

Nevhodné složky

Při výběru šamponu či další vlasové kosmetiky se zajímejte o její složení. Obecně zpozorněte, pokud výrobek obsahuje vysušující alkohol, sulfát, ftalát, paraben, silikon, minerální olej (tj. ropný olej) či syntetické (tj. uměle vyrobené) vonné přísady. Tyto ingredience mohou vadit jak vlasům, tak pokožce samotné.

Teplotní extrémy

Vlasům i vlasové pokožce škodí příliš vysoké či nízké teploty. V horkém létě bychom si měli vlasy chránit např. lehkým šátkem či prodyšným kloboukem, v zimě pro změnu třeba kapucí před mrazem. Nadměrným teplem či zimou namáhané vlasy se rychleji třepí a lámou.

Vlasová pokožka trpí, myjeme-li si vlasy v příliš teplé vodě. Horká voda sice otevírá vlas a zbavuje ho nečistot a nadbytečného mazu, avšak je-li teplota příliš vysoká můžeme si pokožku podráždit či spálit a zároveň horká voda vlas zbaví jeho lipidové ochranné vrstvy. Studená voda pro změnu vlas ani kůži nezbaví pořádně nečistot.

Čistá pokožka

Pokožku vlasů je potřeba udržovat v čistotě, právě kvůli tomu, aby se nenarušilo její přirozené pH, aby se zde zbytečně neusazoval maz a neucpávaly její póry. Je potřeba zvolit rozumnou frekvenci mytí vlasů, a to vhodným šampónem. Při mytí vlasů je důležitá správná technika. Nejdříve vlasy důkladně rozčešeme a namočíme. Menší množství šamponu rozemneme v dlaních (s trochou vody) a jemně, abychom nezacuchali vlasy, vmasírujeme do pokožky hlavy. Odborníci mnohdy říkají, že šampón stačí nanést jen na pokožku hlavy a vlasům samotným stačí následně stékající šampón. Každopádně je chybou vmasírovat šampon do vlasů a opomenout mytí vlastní pokožky hlavy. Neméně důležité je také šampón pořádně vypláchnout. Pokud jeho zbytky ulpí na pokožce, mohou ji podráždit. Jestliže zbytky ulpí na vlasech, připraví je o jejich lesk.

Dýchající pokožka

Vlasová pokožka musí volně dýchat. Pokud si např. umyjeme vlasy, neměli bychom jít spát, dokud neuschnou. Kromě toho, že mokré vlasy jsou náchylnější k poškození, vlhká pokožka hlavy v místech, na kterých ležíme, volně nedýchá, a může se zapařit. Podobný problém nastává, pokud máme na hlavě déle např. cyklistickou přilbu. Už i po půlhodině intenzivní jízdy v teplém počasí se nám vlasy a pokožka hlavy zpotí a postupně hrozí zapaření. Následně může dojít k svědění, u citlivých lidí dokonce i k výskytu ekzému.

Příliš kosmetiky

Bez některých produktů vlasové kosmetiky se v dnešní době jen stěží obejdeme. Na druhou stranu příliš moc stylingových přípravků a chemických látek nám může spíše uškodit. Navíc stav a kvalita vlasové pokožky a vlasů úzce souvisí s naším fyzickým a psychickým zdravím, stravou a celkově životním stylem.