ČESKO – V celé Evropě, a tedy i v Česku, postupně přibývá nově potvrzených nákaz covidem-19. Ačkoliv čísla zaznamenaná českými hygienickými stanicemi nejsou nijak alarmující, faktem je, že reálně je nakažených významně více. I proto odborníci opět vyzývají zejména zranitelné skupiny obyvatel, aby se nechali naočkovat pro novým variantám covidu. Jak by se situace mohla dále vyvíjet? A jsou namístě obavy z další „covidové krize“?
Nízká čísla neodpovídají realitě
I když v loňském roce začalo nákaz covidem přibývat výrazněji až na konci září, letos má onemocnění dřívější nástup. Již na konci července bylo v Česku covid-pozitivních denně v průměru 82 lidí, na konci srpna pak toto číslo vzrostlo na 266. Dle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví bylo v Česku minulé pondělí zaznamenáno na 600 nových nakažených, což je nejvíce od počátku letošního ledna. „Již se objevují i první hospitalizace a pacienti s covidem na jednotkách intenzivní péče – těch je ale v celé republice okolo deseti. Zaznamenali jsme však i související úmrtí,“ shrnul Petr Pazdiora, přednosta Ústavu epidemiologie LF UK v Plzni.
Jak ovšem zní z řad odborníků, realita je významně horší. Hygienici totiž zachytí jen malou část ze všech infekcí. „Ta čísla jsou jen vrchol ledovce. V ordinacích se setkáváme se tím, že se informace o nákaze šířící se v rodinách dozvídáme až zpětně. I proto, že průběh nebyl závažný. My ale testujeme jen v případě, když máme důvod provést antigenní test. A teprve potvrzenou nákazu hlásíme do systému,“ shrnula tak místopředsedkyně České vakcinologické společnosti a také pediatrička Hana Cabrnochová. Jak zároveň doplnila, množství nakažených je reálně daleko vyšší (a to i proto, že do statistik nejsou zahrnuty výsledky samotestů) a lze čekat, že počet případů začne s nástupem dětí do školy ještě narůstat. Epidemie covidu by se tak měla projevit výrazně dříve než klasická epidemie chřipky. Ta je očekávána standardně na přelomu roku.
Je strach namístě?
Odborníci samozřejmě vyzývají zejména příslušníky rizikových skupin, aby podstoupili očkování zaměřené na aktuální varianty covidu. Podle Cabrnochové je již v Česku dostupná nejen vakcína pro dospělé a dospívající, ale i pro děti od 6 měsíců. Očkování proti covidu pak lze bez obav podstoupit i v tentýž den jako očkování proti chřipce.
Jak ale uklidnil Pazdiora, covidová situace by neměla nijak významněji gradovat. „Česká populace má stejně jako další populace v Evropě určitou dávku hybridní imunity. Část má imunitu díky očkování, část po prodělání infekce – třeba i opakovaném. Tato imunita by měla chránit proti těm nejtěžším průběhům onemocnění, které vedou k hospitalizacím a úmrtím,“ ubezpečil s tím, že pokud se neobjeví vysloveně nějaká varianta covidu, která by nezareagovala na přítomnost imunity z dřívějška, tak s vysokou pravděpodobností nehrozí nic z toho, co jsme zažívali mezi lety 2021-2022. Kdyby však přece jen mělo dojít k jakýmkoliv omezením, měla by lokální ráz. Klíčovým faktorem by přitom zůstala závažnost průběhu onemocnění, a to vzhledem k nárůstu požadavků na zdravotnická zařízení.