Jižně od města Fergany v Alajském pohoří v Uzbekistánu objevil archeolog Jurij Čatskij zvláštní kresbu. Na skále lze rozeznat tvora v kombinéze a helmě, na níž jsou vidět antény. Kosmická loď ve tvaru létajícího talíře se právě chystá přistát.
Podobné nákresy se nachází v Číně
Obzvláště fascinující je však zvláštní kotouč s drážkami, který postava v helmě drží v rukou. Zdá se, jakoby bytost chtěla zdůraznit, jak je tento kotouč důležitý.
Zajímavý je fakt, že v roce 1938 byly objeveny obdobné kamenné talíře s neznámými písemnými znaky. Jejich naleziště se nachází 2 tisíce km od Fergany, v čínském pohoří Bain-Kara-Ula.
Místní legendy vyprávějí, že tu před 12 tisíci lety přistáli nebešťané, kteří ovšem už nedokázali Zemi opustit. Byli menší než lidé, a lidé je lovili jako zvěř a zabíjeli.
Podobný krvelačný příběh známe i z Austrálie z doby pozdější.
Existuje mnoho míst
Samozřejmě, skalní kresby nenalézáme jen na zmíněných místech, ale všude na světě. Pravěký člověk nám tak už před tisíciletími zanechal svá umělecká díla. Ty nalézáme hlavně v jeskyních, ale také pod přirozeně chráněnými skalními převisy.
Kupříkladu ve švédském Tanumu se místní praobyvatelé měli setkat se zářícími létajícími koulemi.
A další místa? Podobné nákresy můžeme obdivovat i ve Fuencaliente ve Španělsku, v Camonienu v Itálii nebo v Santa Barbaře a Inyo County v Kalifornii.
V kazachstánské Alma-Atě se mohou pochlubit též postavou v helmě, ověnčenou paprsky. A v takovémto výčtu bychom mohli pokračovat donekonečna.
Byla to jediná možná forma sdělení
Uvědomme si, že tehdy byly takovéto nákresy jedinou formou sdělení a zároveň základem tradice a poselství pro potomky.
A tak naši předkové prostě a jednoduše vyryli do skály to, to viděli na vlastní oči. Musíme tedy vycházet ze skutečnosti, že to, co se nám dodnes dochovalo v tradičním podání, kdysi existovalo, i když se to některým lidem z dnešního hlediska stále jaksi nezdá.