Phúlan Devíová bojovala za práva indických žen nejprve v čele loupežné bandy, později jako politička.
Pomstila se krutě
Nad indickou vesnicí Behmai náhle zazněly výstřely a křik. Když vše utichlo, leželo na břehu řeky 22 mrtvých mužů. Phúlan Devíová se tak 14. února 1981 krvavě pomstila – za vlastní znásilnění a za vraždu svého milovaného muže. Od toho okamžiku stála na čelním místě seznamu osob hledaných indickou policií. Avšak mezi lidmi se tato „královna banditů“ těšila pověsti jako jakási moderní ženská podoba Robina Hooda.
Phúlan to neměla lehké
Narodila se roku 1963 v indickém státě Uttarpradéš a její vyhlídky nebyly dobré. Její otec patřil k nejchudší kastě v zemi. Navíc se po obci šeptalo, že je snad prokletý – vždyť měl čtyři dcery a jen jediného syna. Phúlan bylo teprve jedenáct let, když pro ni byl nalezen ženich Putti Lal, který již překročil třicítku. Provdaná Phúlan tak žila jen jako služka, která nejen tvrdě pracovala, ale musela strpět také mnoho ran. Nemohla to už déle snášet, a tak utekla a vrátila se domů. Tam ji však nikdo moc nevítal – opustit manžela nebylo myslitelné. Brzy nato si nadrobila další nepříjemnost. Ve sporu o kus pozemku zastupovala před vesnickou radou otcovy zájmy a postavila se proti bohatšímu bratranci Mayadinovi, který ji v roce 1979 obvinil z krádeže. Šestnáctiletá dívka byla zatčena a uvězněna, přičemž ji v žaláři mnohokráte zbili a znásilnili.
Jak přesně se z ní stala banditka, nikdo neví
Krátce poté, co byla propuštěna, se vzdala všedního života. Jak se dostala ke skupině banditů, nikdo přesně neví. Každopádně s nimi odešla do údolí Chambal, kde se bandité, kterým se v Indii říká dacoits, po staletí soustřeďovali. Těšili se zde podpoře chudšího obyvatelstva.
Phúlan se nejprve nedobrovolně stala ženou nechvalně proslulého vůdce banditů zvaného Babu Gujar. Po určité době se ale vytvořilo jisté milostné pouto mezi ní a Gujarovým zástupcem Vikramem Mallahem, který svého nenáviděného šéfa zastřelil. Vikram a Phúlan převzali vedení asi třicetičlenné skupiny. A tak stříleli a kradli, někdy dali něco ze své kořisti také chudým a potřebným.
Jenomže – ke skupině banditů patřili také příslušníci vyšších kast, kteří nebyli ochotni nechat se komandovat párem chudáků. Bratři Sri Ram a Lala Ram si tedy založili vlastní bandu. A když banda Vikrama a Phúlan roku 1980 zabila jednoho bohatého příbuzného obou těchto mužů, rozhodli se bratři svůj bývalý gang zničit.
Phúlanina msta překročila všechny meze
Jedné noci zaslechla Phúlan vedle sebe ránu, a když otevřela oči, uviděla Sri Rama s pistolí v ruce. Její milovaný druh Vikram jí zemřel před očima. Phúlan vytáhli ze stanu a dovlekli do vesnice Behmai, kde měla banda bratří Ramů sídlo. Několik týdnů ji drželi v zajetí, mučili a znásilňovali. Jednoho dne se jí ale podařilo uprchnout, samozřejmě si hlubokou nenávist odnesla s sebou.
Podařilo se jí s dovolením jednoho vůdce banditů vytvořit vlastní skupinu, ovázala si kolem hlavy červený šátek – symbol pomsty – a vydala se na štvanici. Sama se také označovala za mstitelku všech žen. Když se doslechla, že někde došlo ke znásilnění, nebo že nějakou ženu dohnali k sebevraždě, stihl muže odpovědné za tyto zločiny krvavý trest.
A vracíme se k únoru roku 1981, kdy zašla příliš daleko. Když ve vesnici Behmai dala popravit 22 mužů, překročila určitou mez. Oblast kolem Behmai pročesávalo na 5 tisíc policistů. Phúlan se zatím stala hotovou legendou, takže ji obyvatelé vesnic i ukrývali.
Kapitulace měla své podmínky
Pak se však dozvěděla, že úřady zatkly její rodiče. Začala tedy vyjednávat o kapitulaci. V žádném případě nechtěla být vydána do státu Uttarpradéš, kde se nachází vesnice Behmai, dále měla podmínku, že nikdo z její bandy nebude oběšen a zároveň také nebude uvězněn na víc než osm let. Trvalo to rok, ale prosadila si svoje.
Po vězení ji čekala kariéra
Večer 13. února 1983 složila v Bhindu zbraně, dav asi deseti tisíců lidí jí vyjadřoval podporu. Úřady však nedodržely všechno – za mřížemi zůstala celých 11 let, jakmile však byla v únoru 1994 propuštěna na svobodu, rozhodla se kandidovat na křeslo v dolní komoře indického parlamentu. Roku 1996 se stala poslankyní za Socialistickou stranu, roku 1999 byla zvolena podruhé. Někdejší královna banditů, jejímž hlavním úkolem se teď stal zapálený boj za práva žen, se stala mediální hvězdou.
Dostihla ji ale minulost. 25. července 2001 byla před svým domem v Novém Dillí zastřelena třemi muži. Vůdce vrahů se odvolával na vesnici Behmai. Po dvaceti letech se chtěl pomstít za tehdejší masakr.