![policie](https://novinykraje.cz/plzensky/wp-content/uploads/sites/13/2024/11/policie-678x381.jpg)
ČESKO – V poslední době je evidentní, že v podstatě žádní státní zaměstnanci nejsou spokojeni se svými platovými podmínkami. Po lékařích se tak k protestům rozhodli také policisté, hasiči a další příslušníci bezpečnostních sborů. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) jim sice slíbil, že jejich platy již v příštím roce vzrostou, protestující jsou ale přesvědčeni o tom, že slibovaný platový růst je neadekvátní.
Extrémní zátěž vs. nízké platy
Podle zástupců protestujících příslušníků bezpečnostních sborů jednotlivé složky v prvé řadě trpí personálními nedostatky. Kvůli tomu vznikají potíže s utvářením směnného provozu, pracovníci jsou zatíženi i extrémní byrokracií, jelikož v základních útvarech chybí lidé. Např. v řadách příslušníků vězeňské služby chybí dle průběžných statistik okolo tisícovky zaměstnanců. Ti stávající tak musejí sloužit řadu přesčasů. Přesčasy, ale i brigády navíc k běžnému pracovnímu poměru, jsou pak řešením i pro další pracovníky bezpečnostních sborů. Reálně jim totiž plat klesl o 28 %. „Průměrný plat policisty se v poměru k průměrné mzdě dostal na nejnižší hodnotu od vzniku České republiky,“ uvedl tak např. Aleš Lehký, předseda Unie bezpečnostních složek. Dle jeho slov pak vláda nedostála svým slibům, že zajistí konkurenceschopnost sborů či lepší náborové podmínky, potažmo tomu, co uváděla ve svém programové prohlášení. Kromě toho Lehký na adresu Rakušana uvedl, že sliboval zvýšení platů o 10 %. K tomu ale nedošlo.
Slova ministra
Sám ministr Rakušan se probíhajících protestů rozhodl osobně zúčastnit. K demonstrantům také otevřeně promluvil, přičemž shrnul, že v podstatě všichni dostanou od počátku nového roku přidáno 2 500 měsíčně. Na další navýšení platů pak v rozpočtu již finanční prostředky nejsou. „Přišel jsem potvrdit to, na čem jsme se dohodli. Peníze, tedy 1 500 do tarifů a 1 000 na stabilizační příspěvek, již byly schváleny. Takže zvyšování platů o 2 500 korun bude. Další věc, které je nová, je ta, že stravovací příspěvek bude poprvé součástí rozpočtu – na ten také již nikdo nesáhne,“ prohlásil s tím, že střednědobý výhled státního rozpočtu počítá také s tím, že v letech 2026-2027 minimálně platy hasičů a policistů porostou o 5 %. Samostatným problémem jsou však platy celníků – jejich možným zvýšením by se kabinet měl teprve zaobírat.
Odbory pak kroky ministerstva nepovažují za dostatečné. Slíbených 2 500 Kč by odboráři chtěli přímo do tarifů a také by chtěli v zákoně ukotvit, že průměrný plat policisty by měl činit 150 % průměrné mzdy. To zatím Rakušan nepovažuje za možné. „Víme, že situace není ideální,“ uvedl Rakušan s tím, že nechce malovat situaci narůžovo, ale že více aktuálně udělat nemůže. Dodal také, že je rád, že se odborové organizace alespoň s resortem vnitra snaží vést konstruktivní dialog. Za spolupráci nakonec Rakušanovi poděkoval i Lehký, jenž vyzdvihl, že Rakušan se na rozdíl od předcházejících ministrů o nějaké řešení alespoň aktivně snaží. Pod záštitou ministerstva vnitra tak vzniká také komise pro odstranění byrokracie v policii. Ta by měla zajistit, že pracovníci základních útvarů nebudou zbytečně přetěžování administrativními úkony.