Část českých domácností příští rok na energiích ušetří, i když regulovaná složka ceny stoupne

Zdroj: Pexels/ Pok Rie

ČESKO – Vysoké ceny energií v posledních pár letech trápily nejen domácnosti a firmy v Česku. Nyní se ale zdá, že minimálně v příštím roce by se situace mohla přece jen uklidnit. Část domácností, které nemají smlouvy s fixovanými cenami, dokonce za energie ušetří.

Jak je to s cenami energií

Ceny energií jsou obecně tvořeny dvěma základními složkami, cenou regulovanou a neregulovanou. Výši regulované složky pak určuje Energetický regulační úřad (ERÚ), přičemž v případě elektřiny tvoří cca 40 % celkové ceny a v případě plynu 20 %. Tato regulovaná složka zahrnuje celou řadu dalších položek, v případě elektřiny se jedná např. o platby za distribuci, poplatky za obnovitelné zdroje, platbu za systémové služby apod. Regulovaná cena plynu pak obsahuje platbu za jeho přepravu, distribuci a také platbu za služby operátora trhu. Druhou, neregulovanou – obchodní – složku určují sami dodavatelé. Jedná se tedy o cenu, která se odvíjí od situace na trhu a kterou koncoví zákazníci vidí v jednotlivých cenících. A jelikož ceny komodit na světových trzích klesají, plánují dodavatelé zlevňovat.

Úspory na obzoru

Dle údajů ERÚ by ceny plynu měly v průměru klesnout o cca 8,5 % a ceny elektřiny o více jak 10 %. Dle ERÚ se pozitivní cenový trend odvíjí od klesající ceny komodit na volném trhu, což zlevňuje i provoz jednotlivých soustav. „Mnoho zákazníků na tom bude s meziroční úsporou daleko lépe, zejména ti s víceletými kontrakty, kteří budou přecházet na aktuální ceny. V takovém případě mohou úspory dosáhnout až k několika desítkám procent,“ uvedl předseda rady Energetického regulačního úřadu Stanislav Trávníček. Spotřebitelům se smlouvami s fixací naopak ceny mírně vzrostou – a to o nárůst ceny regulované složky.

Již od ledna mnozí dodavatelé chystají další zlevnění v základních cenících bez fixace. Např. ČEZ bude upravovat ceny pro 1,6 milionu zákazníků. Podobně bude postupovat také e.on, lednového zlevnění se ale dočkají i zákazníci MND, PRE, Centropolu. Innogy zlevňuje dokonce již od prosince. Obecně lze očekávat, že v průběhu celého roku 2025 – pokud nedojde k nějakým nepředvídatelným událostem, např. eskalaci válečného konfliktu na Ukrajině či Blízkém východě – budou ceny obecně klesat. Mezi odborníky však panuje shoda na tom, že návrat k velmi nízkým cenám v předválečném období očekávat ani tak nelze.

Kdo nemá ze zlevňování radost?

Samozřejmě, že koncoví spotřebitelé snížení výdajů na energie uvítají. Zatímco poklesy ceny se budou odvíjet primárně od stavu světových trhů, opačným směrem bude působit inflace, pokles spotřeby v minulých letech a především potřeba dalších investic. Právě ta je také důvodem, proč některé ohlášené zlevňování příliš nepotěšilo. Dobrá zpráva pro zákazníky prý totiž na druhou stranu není dobrou zprávou pro udržitelnost rozvoje elektroenergetiky, zejména pak její distribuční části. Především regulovaná složka ERÚ tak dle některých neodpovídá tomu, jaké jsou požadavky na elektrické sítě vzhledem k distribuci. Náklady totiž výrazně rostou i o desítky procent, rostou požadavky na připojování mikrozdorjů, ale i nových odběrných míst. Stávající ceny tak nepokryjí ani  běžné navyšování cenové úrovně, natož investice.