
Polštář je tak samozřejmá věc, že nás většinou ani nenapadne nad ním uvažovat. Většinou do té doby, než se z původně nadýchaného obdélníku stane beztvará hmota nepřitažlivá na pohled, natož na složení hlavy. Tehdy jsme překvapeni jeho krátkou životností a neochotně uvažujeme o pořízení nového.
Na polštář často zapomínáme
Víme, že základem kvalitního spánku je kvalitní matrace. Ta poskytuje v noci oporu naší páteři a, pokud je nevyhovující, pak se ráno budíme rozlámaní a s bolestmi. Podobné to je ovšem s polštářem. I jemu se vyplatí věnovat pozornost a také nějakou korunu navíc. Poskytuje totiž oporu naší krční páteři a hlavě, má vliv na polohu našich ramen. Rovněž on může stát za bolestmi krční páteře, hlavy nebo třeba špatného usínání, protože je méně pohodlný, než by bylo třeba. Často si také neuvědomujeme, že nestačí jen vyprat povlečení, ale pečovat i o čistotu polštáře samotného, jinak se může stát zdrojem nejrůznějších nevítaných mikroorganismů (třeba plísní), které ve velkém vdechujeme celou noc.
Jak se správně starat o polštář
Péče o polštář není žádná věda, ale je dobré dodržovat základní pravidla:
- Praní. I když do postele uléháme umytí, přesto se za noc z našeho těla vyloučí celá řada věcí, které se pak v polštáři hromadí, např. šupinky suché kůže, lupy, pot, maz, a to vše se přes povlečení dostává do polštáře. Proto je potřeba jej pravidelně prát. Obecně se doporučuje alespoň 2krát ročně, avšak třeba u nemocných lidí nebo těch, kteří se více potí, častěji. Mikroorganismy lépe ničí vyšší teplota, proto je dobré pořídit polštář, který lze prát na 60 °C. Pro praní je vhodný prostředek bez agresivních chemikálií a umělých parfemací, protože mohou dráždit pokožku a dýchací cesty. Následně je nutné polštář pořádně vysušit, zásadně na něj neuléhat, když je vlhký, protože vlhké prostředí nahrává pomnožení plísní, roztočů atd.
- Větrat, protřepávat. Z výše uvedených důvodů je potřeba polštáře i peřiny pravidelně větrat (např. v létě vyložit na sluníčko) a natřásat. Největší chybou je vstát z postele a okamžitě ji ustlat.
- Chránit. Na polštáře je možné koupit chrániče, které se dají vyprat, tudíž polštář je více chráněn. Případně můžete na jeden polštář použít dvoje prodyšné povlečení, které budete průběžně prát a žehlit.
Kdy je čas pořídit nový polštář
- Změna tvaru a pevnosti. Polštář ztratí tvar a vlákna nejsou uvnitř rozprostřena rovnoměrně, ale tvoří hrudky, které vás mohou při ležení i tlačit.
- Zápach. Polštář by neměl vonět aviváží či parfemací, protože to může citlivější osoby dráždit při dýchání, ovšem neměl by ani zapáchat. Typický zatuchlý zápach poukazuje na vlhkost a pot v polštáři a nahromaděné nečistoty.
- Zažloutlé skvrny. Pokud je nelze vyprat, jsou dalším znakem, že polštář má své zlaté časy za sebou.
- Pocit nepohodlí. Na svůj polštář se musíte těšit. Má vám poskytnout jemné objetí. Pokud se ale musíte půl hodiny vrtět, než svou hlavu na něm jakž takž zakotvíte, již vám nevyhovuje.
- Zdravotní problémy. Pokud se u vás (často právě po probuzení) začnou objevovat neurčité zdravotní problémy typu bolesti hlavy, či krční páteře, bolesti ucha, ucpaný nos nebo dokonce vyrážka ve tváři, pak jedním z viníků může být právě již nevyhovující sležený polštář plný roztočů a jiných nevítaných hostů.