Covidová situace se zhoršuje, přibývá i hospitalizovaných. Vrchol však Česko ještě čeká

ČESKO – Zatímco v předchozích letech se šíření nákazy virem covid-19 v letním období de facto zastavilo, nyní se Evropa potýká s nakažlivějšími subvariantami viru, a tak počty nově nakažených poměrně rychle rostou. To se pak týká i Česka – jak navíc naznačují také sumarizovaná data, postupně přibývá i těch, jejichž stav vyžaduje lékařskou péči, potažmo hospitalizaci.

Počet pozitivně testovaných na covid postupně narůstá, a to paradoxně i v situacích, kdy nárazově klesá počet provedených testů. Např. po dvou svátečních dnech minulý týden přibylo 1 549 případů, což je nejvíce od počátku května. Roste i množství covid-pozitivních v nemocnicích, počet lidí hospitalizovaných s covidem-19 minulý týden již překročil hranici dvou set. Je tedy možné shrnout, že nákaza, resp. její šíření, sílí. Rychlejší šíření viru způsobují nové, nakažlivější varianty mutace omikron, je však třeba dodat, že průběh nemoci je většinou relativně mírný.

Léto 2021 vs. 2022

To, jak odlišná je aktuální situace, pak naznačuje např. i srovnání s covidovými daty z loňského roku. Konkrétně loni v červnu byla epidemická situace v Česku poměrně klidná a ke 30. 6. 2021 leželo v nemocnicích 60 osob s covidem, letos to ve stejný den bylo 213 lidí a aktuálně již jejich počet vzrostl na 260. Totéž pak platí i pro počty nakažených, loni bylo na covid pozitivně testováno kolem 6 tisíc osob, letos je to více jak dvojnásobek, tj. přes 13 300. Na druhou stranu se však snižuje smrtnost, což je dáno variantou omikron, která – jak již bylo řečeno – nemá tak závažný průběh.

Jelikož ale nelze nijak přesně predikovat, jak se situace bude vyvíjet na podzim, Česká vakcinologická společnost již doporučuje čtvrtou dávku očkování lidem ve věku nad 60 let a také osobám s oslabenou imunitou. Kromě toho je podání další posilující vakcíny dle odborníků vhodné pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách. V souladu s tím plánuje ministerstvo zdravotnictví umožnit zájemcům o přeočkování podání 4. dávky cca od poloviny srpna.  Další opatření jsou zatím spíše v rovině úvah, čeká se totiž, jak se situace bude dále vyvíjet – je však možné, že i letos bude třeba zavádět nějaké typy omezení za účelem snížení šíření viru.

S covidem se opět potýká celá Evropa

Indikátorem poměrně bouřlivých dalších scénářů pak může být i situace v zahraničí. Zatímco v Česku se počty nakažených (zatím) pohybují v jednotkách tisíc, ve Francii již dosahují ke 150 tisícům. Denní přírůstky pak meziměsíčně vzrostly cca o tři čtvrtiny a vrchol epidemie čekají odborníci tento měsíc. V souladu s tím jsou v zemi již zvažována také různá protiepidemická opatření, kromě povinnosti nošení roušek např. i předložení covid pasů na hranicích, což by mohlo vstoupit v platnost počátkem srpna. Situace ve Francii je však specifická v tom, že země se potýká také s problémy s pracovníky nemocnic, kteří ze zaměstnání odcházejí a zdravotnická zařízení jsou tak zatížena personální krizí.

Podle Světové zdravotnické organizace WHO jsou pak faktory, které jsou „zodpovědné“ za letošní letní vlnu covidu-19, docela jasné – a jsou jimi velké koncerty, cestování a samozřejmě také šířící se nakažlivější varianty covidu, které způsobují nárůst nakažených po celém světě.