Zámek Fryštát: Objevte empírový skvost v Karviné

Pojďte s námi navštívit empírový zámek Fryštát v Karviné, jedinečnou památku svého druhu ve zdejším regionu, kde v důsledku hornické činnosti v minulosti zanikly dva jiné zámky a další byl z důvodu nezájmu a nedostatečné péče v období silné industrializace místa zdevastován a nakonec zbourán. Pochopili jste dobře, na území dnešní Karviné stály ještě ve 20. století celkem čtyři 4 zámky – honosná neorenesanční Solca, starý klasicistní zámeček a kouzelný barokní zámek Ráj. Nejstarší dějiny zámku Fryštát psaly požáry, dluhy rozmařilého knížete i třicetiletá válka. Všechny tyto útrapy ustál a nyní ho můžete obdivovat v celé jeho empírové kráse.

Zámek Fryštát vypráví o své historii a zároveň ožívá současností

Vydejte se s námi za poznáním výjimečné památky, empírového zámku Fryštát v Karviné v Moravskoslezském kraji. Historie zámku je spjata především s jeho zakladateli, tedy knížecí rodinou těšínských Piastovců, a s jeho posledními majiteli, hraběcím rodem Larisch-Mönnichů, který měl významné postavení u císařského dvora a byl spřízněn s císařovnou Alžbětou zvanou „Sissi“.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Zámek Fryštát je od roku 1997 po rozsáhlé rekonstrukci opět přístupný veřejnosti. V průběhu prohlídky vás průvodce zasvětí do života zdejší šlechty, zejména z období přelomu 19. a 20. století. Plánujete svatbu? Váš obřad se může konat v jedné z reprezentačních místností, v níž se můžete také zaposlouchat do příležitostných koncertů komorního charakteru.

Na zámku Fryštát. Zdroj: město Karviná
Na zámku Fryštát. Zdroj: město Karviná

Jaké prohlídkové trasy pro vás zámek Fryštát přichystal?

První prohlídková trasa (I.) vás provede hlavní budovou zámku Fryštát a podíváte se do 18 zámeckých komnat. Druhá trasa (II.) vede vedlejší budovou zámku – Lottyhausem – a zahrnuje 15 místností. Tímto traktem rovněž prochází třetí trasa, kde se nachází expozice Národní galerie v Praze, která je dočasně uzavřena. Na její znovuotevření se můžete těšit v roce 2023.

V průběhu I. a II. trasy se seznámíte s vybavením šlechtických sídel včetně uměleckohistorických sbírek z období 16. až 20. století. Nejvýraznější zastoupení zde mají sbírky a nábytek posledních majitelů zámku, kterými byli Larisch-Mönnichové. Při prohlídce zámeckých interiérů vás jistě upoutá iluzivní klasicistní výzdoba stěn a stropů, která navozuje atmosféru antického Řecka.

Jednotlivé místnosti nesou název podle jejich hlavní charakteristiky či určení, jako například Hudební salon, Růžový salonek, Malá pracovna, Orientální salonek, Dámský budoár, Zámecká jídelna, Modrý salonek či Renesanční sál.

Karvinský zámek se může pochlubit i znamenitým souborem ručně vázaných koberců francouzské výroby z 18. století či umělecky mimořádně kvalitními tapisériemi. Speciální prohlídka (IV. trasa) vede částí zámku a 7 komnatami I. okruhu, poté přes spojovací zděnou chodbu přejdete do kostela Povýšení sv. Kříže. Podíváte se do Malé pracovny hraběte, Reprezentačního sálu, Dámského salonu a budoáru, nakouknete do Růžového salonku a po prohlídce Jídelny, kde je ukázka dobového stolování, včetně exponátů vídeňského a míšeňského porcelánu, přes zděnou chodbou vstoupíte do oratoře kostela. Tato trasa bývá přístupná hlavně při zvláštních akcích. Nenechte si ujít poutavé vyprávění o historii kostela a nedávno objevené středověké fresky.

Park Boženy Němcové. Zdroj: město Karviná
Park Boženy Němcové. Zdroj: město Karviná

Projděte se parkem a vyplujte na lodičce

Zámek Fryštát je z jedné strany spojen krytou chodbou s oratoří kostela Povýšení sv. Kříže a z druhé strany je skleněnou chodbou propojen s vedlejší budovou „Lottyhaus“, se kterou tvoří jednotný architektonický celek. U hlavního vstupu spatříte po obou stranách dvě raně barokní sochy Herkulů.
Projděte se parkem Boženy Němcové, který se rozkládá na ploše 51 hektarů. Na vycházku, kde roste mnoho vzácných dřevin, vezměte s sebou i děti, které se mohou vydovádět v dětském koutku ve stylu slovanského hradiště.
Milujete romantickou plavbu na loďce? Pak se vydejte do „Loděnice“, rekreačního areálu, kde si můžete půjčit loďku na projížďku slepým ramenem řeky Olše.
Ve střední části poblíž bývalých koníren najdete zookoutek s výběhem pro vysokou zvěř a drobným vodním ptactvem.

Sochy na zámku Fryštát. Zdroj: město Karviná
Sochy na zámku Fryštát. Zdroj: město Karviná

Poznejte smutné osudy a šťastný konec zámku Fryštát

Dějiny zámku Fryštát se pravděpodobně začaly psát s počátkem existence Fryštátu, kdysi samostatného města, které je dnes jednou z částí města Karviné. Nejprve tady stál hrad, který roku 1511 lehl popelem, a poté zde byl postaven renesanční zámek. Nově vybudované knížecí sídlo však už svého původního honosného vzhledu nedosáhlo. Vévoda Bedřich Kazimír žil rozmařile a panství zadlužil. Po jeho smrti bylo fryštátské knížectví dáno do dražby.

Jaké další osudy zámek Fryštát prožíval? Opět jej, a to roku 1617, zachvátil požár, poznamenalo jej i období třicetileté války a časté střídání majitelů. V roce 1792 koupil Fryštát hraběcí rod Larisch-Mönnichů kteří mu vdechli empírovou podobu.

V roce 1945 byl zámek zkonfiskován a stal se majetkem československého státu. Necitlivé stavební zásahy a rozprodaný i rozkradený mobiliář jsou dalším dílkem skládačky jeho smutného osudu. Lepší časy nastaly od roku 1990, kdy je zámek spolu s parkem ve vlastnictví města Karviné, které jej zvelebuje.

Turistické informace

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a akcích najdete na internetových stránkách zámku Fryštát.
Termíny a časy prohlídek speciální trasy se konají při zvláštních příležitostech nebo v rámci významných dnů dle harmonogramu aktualizovaného na webových stránkách zámku.

Kam vyrazit na výlet na zámek Fryštát?

Kraj: Moravskoslezský
Okres: Karviná
Město: Karviná

Kontakt

Zámek Fryštát
Masarykovo náměstí 1
733 24 Karviná-Fryštát

tel: +420 596 387 340
email: zamek-frystat@karvina.cz
www.zamek-frystat.cz

Tip na fajn výlet

Zavítejte pod vrcholky Beskyd do města Frýdek-Místek, které zaujímá významné místo v lašském regionu. V tomto malebném dvojměstí na vás čeká mnoho zajímavých turistických cílů, ať už se jedná o památky, přírodu, rekreaci, kulturu nebo sportovní aktivity.