Z rozhledny Bolfánek budete mít Americkou zahradu jako na dlani

Pojďte s námi vystoupat na rozhlednu Bolfánek a z její vyhlídkové plošiny objevovat krásy Chudenicka. Rozhledna Bolfánek se tyčí nad městečkem Chudenice, jehož historie je úzce spjata se šlechtickým rodem Černínů. Čeká vás krásná krajina zpestřená Severoamerickou přírodou, výhledy a také mnoho zajímavostí. Nenechte si ujít výlet do Pošumaví.

Víte o tom, že rozhledna Bolfánek se jmenuje po Wolfgangovi?

Dominantou Chudenicka, kterou spatříte už zdaleka, je rozhledna Bolfánek. Z této věže, jež stojí na nejvyšším vrcholu lesa Žďár (583 m n. m.), se můžete rozhlížet do širokého okolí a kochat se zdejší malebnou krajinou. Věž je pozůstatkem kostela svatého Wolfganga, odtud tedy název Bolfánek, jež je počeštěnou zdrobnělinou jména Wolfgang, a provází ji pověst. Poznejte ji.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Kde se vzala rozhledna Bolfánek?

Rozhledna Bolfánek stojí na vrchu Žďár už od roku 1845. Na její vyhlídkovou plošinu musíte vystoupat 138 schodů. Odměnou za vynaloženou námahu vám však bude nezapomenutelný a nádherný kruhový výhled na panorama Šumavy a vrcholy Českého lesa; spatřit můžete také Radyni, Plzeň a Brdy a při dobré viditelnosti i Krušné hory a vrcholky Alp.
Výlet na rozhlednu Bolfánek si určitě nenechte ujít. Je plný historických zajímavostí a krás přírody Chudenicka. Obohatit si jej můžete procházkou pozoruhodným místem, kterým je arboretum Americká zahrada. Díky své nedotčenosti, stáří a několika druhům zajímavých dřevin byla lokalita vyhlášena chráněným území se statusem národní přírodní památky. Najdete zde poučení i odpočinek a mnoho krásného pro oči i duši.

Vystoupejte na věž kostela, je rozhlednou nazvanou Bolfánek. Zdroj foto: Občanské sdružení Otisk
Vystoupejte na věž kostela, je rozhlednou nazvanou Bolfánek. Zdroj foto: Občanské sdružení Otisk

Kdo byl svatý Wolfgang?

Sv. Wolfgang, který se zasloužil o šíření křesťanství v tehdejších Čechách, žil v 10. století a byl původně biskupem v bavorském Řezně. Podle legendy šel pěšky z Řezna do Prahy vysvětit prvního pražského biskupa. Při zpáteční cestě se zastavil na návrší u Chudenic, kde přenocoval a založil kostel. Historicky je kostelík doložen v roce 1650, v letech 1722 až 1725 zde byl Františkem Josefem Černínem vystavěn nový kostel dle návrhu architekta Maxmiliána Kaňky. Víte o tom, že zde byla i poustevna, v níž bydlel poustevník? Zdaleka sem přicházeli poutníci a konaly se zde velké poutní slavnosti.
Kostel po přestavbě byl dlouhý 26 metrů, s obdélníkovou lodí a užším presbytářem obráceným k východu.
Historie kostelíka skončila roku 1786 výnosem Josefa II., kdy byly zakázány i pouti. Na kostelíku se podepsal zub času, ale věž naštěstí odolala. V kapli, která zde stojí od roku 1897, je skála, na které sv. Wolfgang stál, když se loučil s chudenickým lidem. V kameni můžete spatřit otisk stopy i důlek po biskupské berle a přisuzují se mu též léčivé účinky. Pod kaplí se nachází kamenné lůžko, o němž se traduje, že na něm sv. Wolfgang přespával.

Turistické informace

Aktuální informace o otevírací době na rozhlednu Bolfánek najdete na internetových stránkách sdružení Otisk.
K rozhledně Bolfánek se dostanete po modré turistické značce z Chudenice (1,5 km) nebo od parkoviště u zámku Lázeň (0,5 km). Návštěvu rozhledny Bolfánek můžete spojit s příjemnou procházkou po naučné stezce Žďár.

Místo výletu

Kraj: Plzeňský
Okres: Klatovy
Městys: Chudenice

Kontakt

Občanské sdružení Otisk
Slatina u Chudenic 22
339 01 Chudenice

tel. : +420 608 975 091
e-mail: otiskos@seznam.cz
www.otisk.org

Tip na fajn výlet

Pokud obdivujete chodský kroj, dudáckou muziku, chodské nářečí, koláče a lidové zvyky a tradice, pak neváhejte a určitě navštivte Domažlice. Je to místo, kde se setkávají tradice a kultura v moderní době. Domažlice vás vítají… Pote k nám hyjtu!