První letošní sníh vytvořil kolony na D10. Provoz na tratích brzdily spadlé stromy!

Foto: HZS SCK

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Během noci na středu a ráno pokryl vozovky nový sníh. Vlaky i autobusy nabraly zpoždění. Došlo i k několika dopravním nehodám. V souvislosti se sněhovou pokrývkou jen do osmé ranní zasahovali hasiči u třiceti čtyř spadlých stromů, u deseti dopravních nehod a dalším dvěma zapadlým vozidlům pomohli s jejich vytažením.

Nejintenzivněji sněžilo na severovýchodě Středočeského kraje na pomezí okresů Mladá Boleslav a Liberec. Všechny spoje tu nabraly zpoždění, některé nejely kvůli nehodám, nebo zapadnutí vozů vůbec. V Nymburce kvůli zasněžené výhybce nejely časně ráno spoje do Poříčan. Kvůli pádu stromu na trať se přerušil provoz mezi Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou.

Provoz na D10 u Mladé Boleslavi kvůli vrstvě nového sněhu kolem šesté ranní zkomplikovaly kolony. Do terénu vyjela ve Středočeském kraji veškerá technika silničářů. Někteří odstraňovali sníh už před půlnocí.

Nový portál ŘSD

S návratem zimního počasí zprovoznilo Ředitelství silnic a dálnic webový portál Pohyby vozidel zimní silniční údržby,  který sleduje stav údržby vozovek dálnic a sil. I. třídy. Na portále se na mapě ČR vykreslují trasy a jednotlivá vozidla. Barvu trasy ovlivňuje časový interval posledního ošetření. Typ vozidla představuje typ údržby. Kliknutím na ikonu vozidla se zobrazí detail jízdy vozidla a činnost údržby. Silnice, která není barevně označena, nebyla v posledních 6 hodinách ošetřena. Podrobnější popis webu je k dispozici po kliknutí na tlačítko nápovědy v pravém horním rohu.

Pravidla údržby

V souladu s platnou legislativou ČR jsou dálnice a silnice I. třídy zařazeny do I. pořadí důležitosti při zajišťování sjízdnosti. Doba od zjištění vzniku závady ve sjízdnosti do doby výjezdu prvních mechanismů ke zmírnění této závady nesmí být v zimním období delší než 30 minut. Pořadí důležitosti znamená i lhůtu pro zmírňování závad ve sjízdnosti vozovek po výjezdu mechanismů. Ta je do 2 hodin u dálnic a do 3 hodin u silnic I. třídy.