Procházku čáslavským lesoparkem zkrášlí po revitalizaci tůně. Projekt ale závisí na dotaci!

Foto: meucaslav

KUTNÁ HORA – Čáslavský lesopark Vodranty patří k nejkrásnějším místům ve městě. Poskytuje dostatek prostoru pro sport nebo procházky v přírodě. Po revitalizaci tu vznikne malebná trasa mezi novými tůněmi.

Městský úřad už má k dispozici projektovou dokumentaci. Záměr je zatraktivnit část lesoparku a podpořit kvalitu životního prostředí. Revitalizační zásah podle plánu proběhne v podmáčeném a nevyužitém prostoru mezi vrhačskou klecí a letním kinem, kudy vede Žákovský potok.

Zvýší biodiverzitu

V dané lokalitě už se dokončily prořezy náletových dřevin. Při zemních pracích pak dojde k vyhloubení pěti tůní. Ty budou naplněné díky Žákovskému potoku a zčásti podpovrchové vodě. Tůně zvýší biodiverzitu lokality. Poskytnou možnost usídlení novým živočišným druhům a zadrží vodu v krajině.

Podrobnosti zatím ne

„Na další podrobnosti je ještě brzy, ale předesílám, že to bude velmi pěkné. Troufám si tvrdit, že z dnes podmáčeného místa zarostlého kopřivami můžeme udělat trasu, jakou můžeme najít v nejrůznějších chráněných krajinných oblastech,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí Michal Ryšán.

V plánu je také instalace dřevěného povalového chodníku, úseků mlatových cest s přírodním vzhledem. Chodí se po nich pohodlně, dobře propouští vodu a velmi příjemné jsou třeba i pro chůzi naboso. Dojde také na výsadbu nové zeleně, jako je jilm, vrba, růže nebo střemcha.

A začátek prací?

Součástí projektu jsou tři menší a dvě větší tůně. Nová trasa pro pěší bude v celkové délce 215 metrů. V návrhu jsou také dvě dřevěné lávky pro přemostění Žákovského potoka. Náklady na revitalizaci lesoparku Vodranty by měly činit 2,6 milionu korun. Čáslavská radnice už v lednu zažádala o státní dotaci. Pokud ji obdrží, mohly by práce začít ještě v letošním roce. Nebo v příštím.