Falešný makléř vylákal z muže na Rakovnicku více jak 300 tisíc korun!

Ilustrační foto: unsplash

RAKOVNÍK – Podvodník, který se představil jako makléř, vylákal z muže na Rakovnicku balík peněz. A to pod záminkou výhodné investice do kryptoměn.

Pachatel jako údajný osobní makléř kontaktoval 48letého muže. Ten s vidinou výhodného zúročení osobních financí, poukázal opakovaně dle instrukcí ve prospěch daného účtu částku, která na konci investičního řetězce měla být podstatně vyšší.

Sláva!

A skutečně. Domnělá aplikace, jejíž prostřednictvím si muž kontroloval pohyb financí na svém účtu, hlásila nárůst investované částky v řádu několika desítek tisíc korun. Současně však zjistil, že zúročené finanční prostředky byly bez jeho vědomí převedeny do jiné společnosti, která se dál měla starat o správu kryptoměn.

Trpké zklamání

Netrvalo dlouho a muže kontaktoval zaměstnanec oné společnosti. Žádal o zaslání částky stejné hodnoty, jaké měly dosahovat již nabyté zúročené prostředky v aplikaci. Ve chvíli, kdy je prý zašle, dostane výplatu nejen zúročené částky, ale současně i poslední investované. Do dnešního dne se tak nestalo a poškozený muž přišel více jak o 300 tisíc korun.

Pár užitečných rad

 • Nejde vůbec o ojedinělý případ a praktiky podvodníků v kyberprostoru jsou čím dál sofistikovanější. Připomeňte si proto několik rad, jak se ve virtuálním prostoru nenechat se okrást.
 • Neposkytujte vzdálený přístup k vašemu počítači nikomu, koho neznáte!
 • Pachatelé vás mohou oslovovat například telefonicky, e-mailem, nebo lákavou reklamou. Nevěřte telefonním číslům volajících, protože i ID volajícího může být podvržené.
 • Nedávejte žádné osobní informace nebo informace o vašem bankovnictví či platebních kartách.
 • V případě investování je riziko výhradně na straně investora. Volte proto ke zhodnocování svých peněz jen ověřené a renomované investiční společnosti.
 • Nedůvěřujte recenzím, ty může napsat kdokoliv.
 • Pozor na manipulace typu fiktivního doporučení celebrit, novinových (falešných) článků. Nejvíc na sliby zaručených investic bez rizika.
 • Pokud údaje o svém bankovním účtu poskytnete podvodníkovi, ihned kontaktujte svou banku.
 • Policie znova varuje před výhodnými investicemi, před inzeráty na internetu a před neznámým volajícími. Kdokoliv se může vydávat za kohokoliv, může nabízet cokoli. Vždy přemýšlejte nad obsahem sdělované nabídky, důkladně si je prověřte.
 • Nikdy si neinstalujte program pro vzdálenou správu. Pokud tak uděláte a přihlásíte se do internetového bankovnictví, umožníte tak podvodníkovi, aby manipuloval s vašimi penězi.
  Nesdělujte nikomu údaje z platební karty, přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, ověřovací kódy, neposílejte nikomu kopie osobních dokladů.