Po potravinách následují pohonné hmoty. Ani jejich ceny prý nejsou v pořádku

Zdroj: Pexels/Engin Akyurt

ČESKO – Rostoucí ceny se staly pro poslední rok charakteristické, stejně jako řešení toho, co je vlastně příčinou této situace. Ačkoliv někteří ji totiž zdůvodňují na sebe navazující pandemickou krizí a válkou na Ukrajině, podle jiných ceny, které platí koncoví zákazníci, jednoduše neodpovídají nákladům vzhledem k celému výrobnímu řetězci. Poté, co se ministerstvo zemědělství začalo zaobírat extrémním nárůstem cen cukru a následně také dalších potravin, obrací se pozornost k cenám pohonných hmot. Také nafta a benzin v posledním roce turbulentně zdražovaly a i když stávající ceny jsou již srovnatelné s totožným obdobím loňského roku, údajně neodpovídají cenám na trhu s ropou.

Jak rostly a klesaly ceny pohonných hmot?

Ceny pohonných hmot v posledním roce výrazně kolísaly – v polovině března, tedy necelý měsíc po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, atakovala cena jednoho litru nafty hodnotu 50 Kč, cena Naturalu 95 se pohybovala těsně nad hranicí 47 Kč za litr. Po lehčím cenovém poklesu během jara pak paliva znovu výrazně podražila v červnu, kdy motoristé za litr nafty platili v průměru více než 48 Kč a za litr Naturalu 95 téměř totožnou částku.

Kvůli vysokým cenám pohonných hmot pak ruku v ruce samozřejmě začaly zdražovat např. doručovací služby, ale i městská hromadná doprava. Tu se rozhodla zdražit většina krajů – a ty, které tak ještě neučinily, to mají v plánu. Všechny se totiž potýkají s vysokými náklady. Ty by ale již neměly být přímo způsobeny vysokými cenami pohonných hmot, na druhou stranu – jejich aktuální cenová hladina prý trhu neodpovídá.

Meziročně jsou ceny v pořádku, trhu ale prý neodpovídají

Aktuálně již na trhu s pohonnými hmotami k žádným extrémním výkyvům nedochází. Zatímco ceny benzinu se prakticky „nehýbou“, nafta v Česku dokonce mírně zlevňuje. Její cena tak během posledního týdne klesla v průměru téměř o 30 haléřů za litr (a stojí tak okolo 36,60 Kč). Ačkoliv by tedy bylo možné říci, že ceny pohonných hmot se již relativně stabilizovaly a jsou prakticky na téže úrovni jako loni touto dobou, podle odborníků by reálně mohly být nižší.

„Když se v meziročním srovnání podíváme na cenu ropy a přepočítáme ji na litr, tak cena ropy v českých korunách má cenu o 1,50 Kč či o 1,70 Kč nižší. Přesto je cena nafty srovnatelná s cenami před rokem,“ vysvětlil analytik Petr Zajíc. Ceny nafty a benzinu podle odborníků nahoru opět táhnou vyšší marže – a to jak na straně rafinerií, velkoobchodů, tak i čerpacích stanic. Zatímco na marže posledního článku tohoto „řetězce“, tedy marže čerpacích stanic, se již kompetentní orgány v minulém roce zaměřily, další aspekty cenotvorby zatím zůstaly mimo hledáček zájmu.

Paliva by pak dle predikcí mohla v blízké budoucnosti dále zlevňovat, rizikem je ale cena ropy na světových trzích a také vývoj kurzu koruny.