Lidé je krmí, města se jich snaží z dobrých důvodů zbavit!

Foto: Šárka Krnavkova, unsplash

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Mnohá města v kraji se snaží zbavit přemnožených invazivních hlodavců.

V Mladé Boleslavi pokračují v tažení proti přemnoženým vodním hlodavcům, kteří poškozují přírodu a mohou šířit i nemoce. Pracovníci odchytové služby vyrazili letos k říčce Klenici už potřetí. Naposledy odchytili jedno výjimečně agresivní zvíře v blízkosti můstku u dětského hřiště v parku Štěpánka. Odchyt bude ve městě podle potřeby pokračovat i v následujících měsících.
Odchycená zvířata v klecích putují do průmyslového chovu v Odoleně Vodě, kde chovají nutrie pro maso a kožešiny.

Zasahují myslivci

Také v Českém Brodě se za poslední roky nutrie rozmnožily a narušovaly břehy říčky Šembery. Město na ně nasadilo myslivce. Ti se snaží se s kolonií zatočit dříve, než se nutrie na jaře začnou nekontrolovatelně množit. Na základě povolení už  odstřelili desítku zvířat.

Problém je i v lidech

Přestože je krmení nutrií zakázáno, k jejich množení přispívají i lidé, kteří jim nosí jídlo. Neuvědomují si, že i samotné krmení je nebezpečné. K vidění jsou maminky s dětmi, kteří hlodavce krmí přímo z ruky. Kdyby se ale nutrie něčeho lekla, může je i dlouhými a ostrými hlodáky pokousat. Nebojí se ani napadnout psa při venčení.

Škodí přírodě

Nutrie dokážou spást vegetaci kolem břehů a jejich hluboké nory mohou způsobit sesuv půdy, nebo pád stromů. Podle odborníků budováním chodeb v březích přispívají k nestabilitě a zvýšené erozi břehů. Z nemocí mohou přenášet leptospirózu nebo salmonelu.