Středočeská města a obce chtějí o rušení pošt ještě jednat. Přehled!

Ilustrační foto

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Mnoho lidí, hlavně starších rušení pošt postihne. Mnoho obcí, kde se budou poštovní pobočky zavírat, to vnímá. Chce s vedením České pošty ještě jednat.

Změny podle České pošty

Podle ředitele České pošty Miroslava Štěpána je možné jednat o výměně rušené pošty za jinou. Navržené pobočky ale musí splňovat legislativní kritéria jako docházkovou vzdálenost do tří kilometrů a dostatečnou kapacitu. Případné změny v seznamu rušených pošt chce pošta uzavřít do tří týdnů.

Vedení Pošty spolu se seznamem rušených pošt uvedlo, že zachovaná pracoviště mají dostatečnou kapacitu nahradit rušené pobočky. Také středočeská hejtmanka Petra Pecková ve svém vyjádření uvedla, že pro dostupnost poštovních služeb by to snad neměl být velký problém. Jiný názor mají mnozí místní občané a starostové měst a obcí, kteří chtějí zajistit co nejmenší dopad na své obyvatele.

Kladno

V největším středočeském městě Kladně otevřeno devět poštovních poboček. K 1. červenci budou zrušeny čtyři, a to Kladno 3 Vrapická, Kladno 5 náměstí Svobody, Kladno 6 Vrchlického a Kladno 9 Cyrila Boudy. Kapacity zbývajících poboček mají být podle sdělení vedení Pošty městu dostatečné. V příštích dnech by se však na toto téma mělo uskutečnit osobní jednání mezi zástupci pošty a vedení města Kladna.

Příbram

Rušení poboček přijde jako dost nešťastný krok příbramskému starostovi Janu Konvalinkovi. Přinese to prý komplikace občanům města a propouštění. Společně s místostarosty má proto také ještě jednat s vedením České pošty o možnosti zachování obou nebo alespoň jedné z poboček určených k zavření.

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Podle starosty města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav Roberta Pechy je uzavření pobočky České pošty ve Staré Boleslavi pro město velký problém. Pobočka v Brandýse nad Labem je totiž pro většinu obyvatel staroboleslavské části těžko dostupná. Hlavně pro starší obyvatele. Zástupce České pošty však už sdělil, že jednat o zachování pobočky není možné. Starosta bude proto usilovat alespoň o možnost zřízení Pošta partner ve staroboleslavské části města.

Mladá Boleslav

Vedení Mladé Boleslavi chápe, že rušení poboček je pro Českou poštu nezbytným krokem, avšak v případě pobočky v Havlíčkově ulici to nepovažuje za správné. Zdejší pošta obsluhuje velké sídliště, spádovost je několik tisíc lidí, koneckonců vznik této pobočky  iniciovalo město. „Určitě zkusíme se zástupci České pošty jednat o tom, zda je to nezbytně nutné a zda nenajdeme způsob, jak pobočku v Havlíčkově ulici zachovat,“ řekl mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati.

Nymburk

V Nymburce má zůstat pouze pošta na náměstí Přemyslovců, u které se v okolí špatně parkuje. Vedení města bude alespoň jednat s Českou poštou o využití jejich služby Partner na exponovaných místech ve městě. Podle místostarosty Zdenka Vocáska s takovým návrhem na zachování služeb mohla přijít sama vláda, nebo pošta, problém se ale opět přenáší na obce.

Beroun

Berounská radnice obdržela oznámení o uzavření poštovní pobočky ve Švermově ulici. Starostka Soňa Chalupová uvedla, že krok České pošty není bohužel možné zvrátit. V Berouně od 1. července tak zůstane Česká pošta jen na adrese Kostelní 121.

Rakovník

Město Rakovník přijde o jednu ze dvou pošt. Provoz ukončí pobočka v Nádražní ulici. Zachová se v centru na Husově náměstí. I vedení rakovnické radnice se  ještě úplně nevzdává a podle dostupných informací  se zástupci pošty setká.

Kolín

Od 1. července přestane fungovat pobočka České pošty v Mlýnské ulici v Kolíně. Z ekonomického hlediska chápe potřebu zefektivnit provoz starosta města Michael Kašpar. Již dříve ale pro Deník uvedl, že pokud se zruší jedna z kolínských poboček, měla by se na jiných pobočkách rozšířit pracovní doba. A to nejen ve všední den, ale například i o víkendu.

Kutná hora

Kutná Hora přijde o tři pobočky. Podle vyjádření starosty Lukáše Seiferta jde o zásadní omezení služeb pošty ve městě. U jediné zachované pobočky v Masarykově ulici je podle navíc něj zoufale málo parkovacích míst.

Za pět let České poště klesl  počet transakcí o 42 procent. Snižuje se počet listovních zásilek, což letos ještě umocnilo přijetí zákona DEPO a zavedení datových schránek pro podnikatele a živnostníky.