Nepřítelem včel nejsou jen nemoci, ale zloději! Policie vyšetřuje krádež včelstev na Praze-východ!

Ilustrační foto

PRAHA-VÝCHOD – Krádež včelstev je pro každého včelaře velká pohroma. Policisté z Kostelce nad Černými lesy nyní prověřují odcizení včel na jednom z pozemků v obci Výžerky, kde žijí necelé dvě stovky obyvatel.

Neznámý pachatel tu v období od 25. března do 3. dubna letošního roku vnikl na parcelu, kde odcizil celkem 3 včelstva v hodnotě 23 tisíc korun. Způsobil tím ovšem nejen majetkovou škodu, ale i ohrozil životy včel a tím i jejich přínos pro přírodu.

Nechytitelní?

Dopadení zloděje včel je velmi těžké. Jsou takřka nepolapitelní, protože včelstva nemají žádné identifikační znaky a jsou snadno přemístitelná. Policie zpravidla vyřeší jeden případ z dvaceti nahlášených. Potřebují pomoc.

Pomoc ostatních včelařů

Včelaři se snaží chránit svá včelstva sami pomocí kamer, zámků, čipů nebo barevných sprejů. Další možností je označit své úly čísly, opatřit řetězy nebo alarmy. Důležité je i spolupracovat s ostatními včelaři a policisty, aby se sledovaly podezřelé aktivity a osoby.

Policie žádá

Pokud máte k výše uvedenému případu krádeže jakékoliv informace, které pomohly k nalezení a usvědčení pachatele, sdělte je prostřednictvím bezplatné telefonní linky 158. Pomůžete dobré věci.