Areál Radimský mlýn: Místo honosných domů tu vyrostou bytové komplexy

Foto: mukolin

KOLÍN – Původní územní plán města počítal v tomto místě s výstavbou několika luxusních, oplocených vil. Nový projekt ponechá Radimský mlýn otevřený všem.

Projekt rezidence

Nový investor tu plánuje vybudovat největší rezidenční projekt v novodobých dějinách Kolína, kde v několika domech bude přes 260 bytů. Představitelé kolínské radnice si projekt chválí. Zejména respekt k historickému odkazu, kolmé natočení k řece, prostupnost areálu a terasovité řešení domů.

Součástí projektu jsou také restaurace, rozšíření cyklostezky či promenáda s molem, kterých bude moci využívat veřejnost.

O mlýn lidé nepřijdou

A co samotný Radimský mlýn, který místní znají také pod názvem Podskalský mlýn, jeden ze symbolů města, který přežil několik požárů i dvě světové války? Ten podle projektu projde rozsáhlou revitalizací, která mu má vrátit bývalý lesk. Uvnitř se bude mimo jiné nacházet i kavárna.

Co se už děje?

V současné době probíhají v areálu mlýna demoliční práce a příprava staveniště. V průběhu roku pak začne samotná výstavbu komplexu spojená s opravou mlýna.

Harmonogram výstavby

  • Podzim 2022 – změna vlastníka projektu
  • Leden 2023 – zahájení projektových prací
  • Únor 2023 – zahájení bouracích prací
  • Květen 2023 – zahájení realizace stavby 1. etapy

Rekonstrukci Radimského mlýna i sousední bytové domy navrhla renomovaná mezinárodní architektonická kancelář CMC Architects. Pozemky v okolí Radimského mlýna koupila realitní skupina Real-Treuhand Reality (R-TR), dceřiná společnost rakouské Raiffeisenlandesbank.