Zvýšení DPH na pivo na 21 %? Likvidační, zní odevšad. Jak Češi konzumují pivo a kolik za něj platí?

Zdroj: Pexels/Pavel Danilyuk

ČESKO – Pivo platí v Česku téměř za „národní nápoj“. Faktem ovšem je, že i když Češi skutečně jsou milovníky tohoto zlatavého moku, poslední tři roky přinesly v jeho konzumaci mnoho změn. V případě, že by skutečně došlo k uvažovanému přesunu točeného piva z 10% sazby DPH do sazby 21%, z toho, jak aktuálně vypadá restaurační byznys, plyne jediné: konec.

V prvé řadě je třeba říci, že na pivo se v Česku se nevztahuje jediná sazba DPH. Je totiž rozdíl, zda člověk konzumuje pivo v hospodě či restauraci, u stánku, nebo doma. Zatímco v prvním případě je DPH 10 %, pro konzumaci piva u stánku, ale také na pivo balené se vztahuje DPH ve výši 21 %. Ministerstvo financí tak nyní v rámci snah snižovat schodek státního rozpočtu plánuje tuto sazbu sjednotit. Chce tedy přesunout do 21% sazby i pivo točené podávané v hospodách a restauracích.

Tři těžké roky

Poslední tři roky byly obecně pro celý restaurační byznys velkou výzvou. A to se samozřejmě promítlo i do konzumace piva, potažmo do změn spotřebitelských návyků. Zatímco v době koronavirové pandemie byl provoz hospod a restaurací různě omezen či přímo zakázán, poslední rok zase v důsledku vysoké inflace a také vysokých cen energií lidé šetří a omezují své výdaje. A to včetně těch, které souvisí se stravovacími službami. Prodej piva v každém roce navíc vždy výrazně ovlivňuje počasí – řada lidí jej totiž konzumuje na zahrádkách restaurací. Jenže letošní jaro je teplotně podprůměrné a velmi často prší. „Počasí nám vůbec nepřeje, start sezony tak není dobrý,“ shrnul tak pro ČT Zdeněk Kovář, mluvčí Plzeňského prazdroje.

Hospody a restaurace v krizi

Ačkoliv tedy statisticky se lidé ke konzumaci piva vracejí a spotřeba i objem výroby se loni meziročně zvedly (na jednoho Čecha připadá konzumace 136 litrů piva), pivovary hlásí výrobu nižší než před covidem. A jelikož přeřazení točeného piva do vyšší sazby DPH by vedlo k dalšímu navýšení cen, není divu, že se řada hospodských a restauratérů začíná obávat i o svou další existenci. Lidé si totiž v covidové době zvykli být doma. A zvyšování inflace je zpět do výčepů nepřivedlo. Ba naopak – chodí méně i na jídlo. Pro řadu vesnických hostinců už začala být situace natolik neudržitelná, že buď musely omezit či zkrátit svou provozní dobu, nebo svou činnost ukončit definitivně.

Jaké jsou ceny piva?

Ačkoliv navyšování cen točeného piva vyvolává odmítavé reakce, Česko patří v rámci Evropy mezi země, kde je pivo nejlevnější (na druhou stranu je třeba brát v potaz také hladinu průměrných příjmů). Ceny piva se pak napříč republikou liší. Nejlevnější čepovanou desítku je ale možné pořídit i za 28 Kč. Jsou však místa, zejména ta turisticky exponovaná, kde je možné za čepovaný půllitr piva zaplatit i 130 Kč. Co se týká prodeje v obchodech, klasicky fungují akční nabídky. V nich lze pořídit půllitr piva i za 10 Kč (tehdy se ale většinou jedná o balení ve větších plastových lahvích).

Srovnatelné ceny piva jako v Česku jsou pak v Bulharsku a na Slovenku, kde však pivo v poslední době zdražuje doslova každý měsíc. V dalších sousedních zemích jsou ceny piva vyšší, např. v Rakousku vyjde půllitr na cca 90 Kč. A jak uvádí informace německého statistického úřadu, na území Německa jen loni pivo podražilo o 11 % . V tamních restauracích tak půllitr vyjde v přepočtu na 100 – 130 Kč. Nejdražší pivo je pak v Norsku, kde za něj jeho konzumenti ve srovnání s těmi českými platí i pětinásobek.