Zámek Stránov potěší romantikou i zámeckou kávou

Zámek Stránov ve Středočeském kraji. Zdroj foto: Dvůr Lobeč
Zámek Stránov ve Středočeském kraji. Zdroj foto: Dvůr Lobeč

V obci Jizerní Vtelno u Mladé Boleslavi stojí novorenesanční zámek Stránov. Svůj dnešní romantický vzhled získal při přestavbě na konci 19. století. Návštěvu architektonicky krásného objektu, který se stal kulisou několika filmů a pohádek, si můžete zpestřit posezením ve stylové zámecké kavárně.

Víte, že zámek Stránov byl nejprve tvrzí?

Tam, kde dnes stojí zámek Stránov, stála původně dřevěná tvrz, pak zde v 15. stol. Jaroš ze Sovojovic postavil pevný gotický hrad, který dostal jméno Nový Stránov. V 16. stol. byl hrad přestavěn v renesanční zámek a svou dnešní romantickou podobu získal při novorenesančních úpravách na konci 19. stol. Nyní pohádkově krásný zámek Stránov nabízí prohlídky plné historie, zajímavostí i krásných výhledů.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Interiéry středočeského zámku Stránova. Zdroj foto: Dvůr Lobeč
Interiéry středočeského zámku Stránova. Zdroj foto: Dvůr Lobeč

Vyrazte na zážitkový výlet na zámek Stránov

Zámek Stránov pro návštěvníky připravil jednu prohlídkovou trasu, ale plnou historie a zajímavostí. Prohlídka začíná na nádvoří, kde je krásný pohled na šestibokou věž a arkády, pokračuje do nejstaršího křídla, tzv. kaple, kde se seznámíte s historií zámku a jeho významnými majiteli. Poté vystoupáte do patra, kde je realizována výstava historických hraček, kočárků, pokojíčků pro panenky, hraček pro kluky – vše od sběratelky Jiřiny Neumannové. Závěr prohlídkového okruhu je věnován rodinnému příběhu Josefa Šimonka – prapradědečka současné majitelky Zuzany Pavlíkové Šimonkové. Součástí prohlídky je výstup na zámeckou věž, odkud je nádherný výhled do okolí. Věž a kostel sv. Václava v předzámčí jsou objekty, které lze navštívit i samostatně.

Zámecká kavárna na Stránově. Zdroj foto: Dvůr Lobeč
Zámecká kavárna na Stránově. Zdroj foto: Dvůr Lobeč

A sladká i nečekaná tečka na závěr

Zámek Stránov zve všechny návštěvníky do zámecké kavárny, která je otevřena v době otevření zámku, a na závěrečnou, velmi speciální atrakci, jakou je muzeum windsurfingu v bývalé sýpce v předzámčí. Je to jedno ze dvou takových muzeí na světě; je otevřené veřejnosti a mapuje vývoj tohoto sportu nejen ve světě, ale i u nás. Zde je dobrovolné vstupné a informace o návštěvě získáte v pokladně a kavárně zámku.

Interiéry středočeského zámku Stránova. Zdroj foto: Dvůr Lobeč
Interiéry středočeského zámku Stránova. Zdroj foto: Dvůr Lobeč

Turistické informace

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a akcích najdete na internetových stránkách zámku, klikněte zde.

Místo výletu

Kraj: Středočeský
Okres: Mladá Boleslav
Obec: Jizerní Vtelno

Kontakt

Zámek Stránov
Dvůr Lobeč
Lobeč 2
277 36 Lobeč

telefon: +420 315 693 321
email: info@dvur-lobec.cz
www.zamekstranov.cz

Tip na fajn výlet

Prožijte s dětmi nezapomenutelný den v pohádkové zemi Mirakulum v Milovicích. Je to ráj atrakcí!