Kraj přináší naději pro talentované žáky, co se nedostali na školu!

Ilustrační foto: unsplash

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Hejtmanství hledá řešení pro žáky, kteří přestože prokázali své schopnosti, měli kvůli kapacitě škol smůlu.

Individuální pomoc

Žákům ze Středočeského kraje, kteří ve zkoušce na čtyřleté gymnázium získali 80 a více bodů, a přesto se na vybranou školu ani po druhém kole přijímaček nedostanou, v případě zájmu individuálně  pomůže odbor školství.

Na setkání s novináři to oznámil radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha. Odbor školství se pokusí ve spolupráci s vedením škol náhradní místo zajistit.
Stejnou možnost dostanou ti, kteří získali 60 a více bodů u jednotné přijímací zkoušky na střední odbornou školu s maturitou a z kapacitních důvodů byli přijati na učební obor bez maturity.

Nesystémové řešení

„Snažíme se reagovat na letošní přetlak u přijímacích zkoušek. Hlavně na absurdní situace, kdy by se žák s nadstandardním výsledkem přijímaček musel hlásit na učební obor bez maturity. Je to sice nesystémové řešení, ale přináší alespoň nějakou naději pro studijně nadané žáky. Konkrétní počty žáků nemáme, protože ještě není uzavřeno ani první kolo přijímacího řízení,“ vysvětlil radní Vácha.

Středočeský kraj zaznamenal letos nárůst přihlášek na střední školy ve srovnání s minulým rokem. Celkem se podalo 24 890 přihlášek do všech forem vzdělávání, gymnázia si připsala téměř 3 000 přihlášek. Kapacita středočeských středních škol je zhruba 17 000 žáků, a očekává se, že zhruba 14 000 žáků nastoupí do škol v září.

Další plány

Kraj plánuje postupně zvyšovat kapacity škol, které o to požádají. Zabývá se také modernizací oborové struktury. V rámci setkání s řediteli škol diskutuje o možnostech zvýšení kapacit gymnázií v okresech s větším zájmem.

 

Zdroj: KÚSK