Přes Jizeru bez strachu. Nový most a cyklostezka potěšily v Mladé Boleslavi!

Jako první projel po nové lávce člen Českého klubu velocipedistů Jaryn Hořava na obřím kole. Zdroj: mbnet

MLADÁ BOLESLAV – Lidé riskovali život přebíháním po železničním mostě. Nově zprovozněný most umožňuje bezpečný přístup na pravý břeh Jizery.

Most vyrostl hned vedle železničního v přírodní lokalitě Krásná louka a vede k Čejeticím a Podlázkám. Známý architekt Josef Pleskot ho navrhl s velkým respektem k okolní krajině. Součástí jsou i  široké schody určené k posezení s panoramatickým výhledem na město. Nedaleko je také nově otevřený kiosek s občerstvením.

Škoda auto

Stavbu iniciovaly odbory společně s firmou Škoda Auto především kvůli bezpečné cestě škodováků do práce. Prostřednictvím nadačního fondu firma také uhradila zhruba třetinu nákladů z celkových 79 milionů korun. Na stavbu přispěl také Středočeský kraj, podstatnou část pokryla dotace z Evropské unie a magistrát Mladé Boleslavi.

Další plány

Mladá Boleslav spolu s firmou Škoda Auto a Středočeským krajem počítají s další proměnou této lokality a pokračováním cyklostezky až k soutoku Jizery s Klenicí, které by propojilo Krásnou louku a park Štěpánka. Do budoucna je vizí napojení na cyklostezku Greenway Jizera vedoucí podél Jizery na Benátky.

Projekt Nábřežní cyklostezka je spolufinancován Evropskou unií z Integrovaného regionálního operačního programu, kde předpokládaná výše dotace činí cca 31,6 milionů korun. Středočeský kraj přispěl sumou 3,5 milionu korun a na výstavbě se finančně významnou částkou 23,8 milionů podílí i Nadační fond Škoda Auto.

Foto: mbnet