Revolta na Křivoklátsku: Starostové a obyvatelé v boji s vládou o národní park

Foto: Wikimedia Commons, Public Domain

STŘEDOČESKÝ KRAJ – S vyhlášením národního parku na Křivoklátsku dlouhodobě nesouhlasí většina místních obcí, ani myslivecká sdružení. Ochranáři, ministerstvo životního prostředí i hejtmanství se svého záměru ale vzdát nehodlají. A vláda měla vznik parku v programovém prohlášení.

Petice proti parku

Obce upozorňují na mnoho rozporů a pochybení od samotného zahájení procesu vyhlašování NP Křivoklátsko. Otevřené dopisy opakovaně podepsalo více než 30 místních starostů. Nesouhlas se zřízením parku vyjádřilo prostřednictvím petice  11 305 lidí, kterou její autoři odeslali 12. května do Poslanecké sněmovny i premiérovi.

Petice požaduje zachování ochrany v režimu chráněné krajinné oblasti. Vyhlášení území národním parkem by bylo podle odpůrců v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny.

Rozpor se zákonem?

„Přírodní a přírodě blízké lesy se nacházejí pouze na čtyřech procentech rozlohy. Zákon o ochraně přírody a krajiny ale národní parky jasně vymezuje jako rozsáhlá území s převažujícím výskytem přirozených nebo člověkem málo pozměněných ekosystémů. Vyhlášení národního parku na Křivoklátsku by tak nutně bylo v rozporu s platným zákonem,“ uvedl předseda petičního výboru a člen iniciativy Otevřené Křivoklátsko Jakub Majer.

Patří státu

Zástupci obcí poukazují na to, že vyhlášení národního parku by se dotklo 30 tisíc zdejších obyvatel a dalších tisíců navazujících podnikatelských aktivit, které jsou pro region významné.
Národní park by měl 102 kilometrů čtverečních a byl by tak větší než Podyjí, které má 63 kilometrů čtverečních. Celkem 97 procent jeho území patří státu.

Obavy budí rovněž výhledové převedení většiny území do takzvaného bezzásahového režimu ponechaného samovolnému vývoji podobně jako v Národním parku České Švýcarsko.

„Park pro místní obyvatele nic zásadního nezmění. Na celém jeho území s výjimkou nejhodnotnějších částí, takzvaných klidových území, bude možné se pohybovat, sbírat plody, houby nebo klestí. Změní se režim těžby a lovu zvěře,“ vysvětluje ministr životního prostředí Petr Hladík.

Na druhý pokus

Připravovaný národní park má celkem má zabírat 116 čtverečních kilometrů na Kladensku, Rakovnicku a Rokycansku. Podle záměru se dotkne 19 obcí. Nyní pokračuje příprava jeho návrhu, následovat má předložení novely zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou bude vyhlášen národní park, vládě.

Jedná se už o druhý pokus o vyhlášení národního parku Křivoklátsko. První prošel v letech 2008 až 2010 až po připravený zákon. Do parlamentu se nedostal, protože padla vláda. Po volbách nový ministr zemědělství Miroslav Toman považoval stávající ochranu považoval dostatečnou.