Z kladenského gymnázia spadl kus štítu, statik uzavřel budovu a okolí. Hrozí další pády?

Okolí gymnázia je nyní ohrazené, parkovat tu nesmějí ani auta. Foto: Město Kladno

KLADNO – Z památkově chráněné budovy kladenského gymnázia na náměstí Edvarda Beneše spadl ze štítu kus secesního ornamentu. Hrozí pády dalších velkých prvků. Budova a její okolí se proto uzavřelo. Studenti mají až do pátku ředitelské volno.

Vzhledem k havarijnímu stavu kamenných prvků secesní fasády budovy hrozí další pády velkých částí z fasády. Stav budovy nyní posuzují statik a další specialisté. „Aby se objekt mohl co nejdříve znovu plnohodnotně využívat, musí se stoprocentně vyloučit jakákoliv další rizika,“ uvedl mluvčí kladenské radnice Vít Heral.

Podle prvních informací se operativně připravují provizorní opatření, které by měly zajistit bezpečnost budovy i jejího okolí. Zásadní stavební úpravy pak budou provedeny během prázdnin.

Nebezpečný pád kusu štítu se stal v době, kdy byla budova prázdná, a tak se naštěstí nikomu nic nestalo. Událost však jasně ukázala význam pravidelné údržby a kontroly stavu památkově chráněných objektů.

Očekává se, že odborné posouzení stavu objektu přinese konkrétní odpovědi na otázky týkající se dalšího využití budovy a plánů na její rekonstrukci.

Zřizovatelem Gymnázia Kladno je Středočeský kraj.