Jak platit na dovolené v zahraničí. Co se určitě vyplatí vědět

Foto: Rýdlová J.

Možná už máte celou dovolenou naplánovanou do posledního puntíku, nebo naopak čekáte na last minute. V každém případě je dobré zjistit si o své destinaci alespoň základní údaje předem. I zde totiž platí pravidlo, že kdo je připraven, není zaskočen. Co je dobré vědět o placení v zahraničí?

Karta vs. hotovost

V EU si zpravidla vystačíte s platební kartou, hotovost bude potřeba pouze v omezeném počtu případů (např. v odlehlejších místech nebo na trzích či pláži). V některých destinacích se bez ní obejdete úplně. V exotických a vzdálenějších zemích je dobré přibalit si i hotovost, nikoli však české koruny, nýbrž eura či dolary.

Pozor na službu DCC

Při placení kartou v obchodě či jinde nevolte službu Dynamic Currency Conversion (DCC), která nabízí přepočet částky transakce na měnu, ve které je vedena karta, tj. na české koruny. Směnný kurz použitý u obchodníka je totiž pro vás zpravidla výrazně nevýhodný. V rámci EU byste neměli mít problém s VISA či s MasterCard. Obchodníci ve většině zemí jsou také vybaveni terminály pro bezkontaktní placení, tudíž nahráním karty do mobilní peněženky se minimalizuje případná škoda při ztrátě karty.

Jedna karta je málo

Na cesty do zahraničí se vyplatí mít k dispozici dvě karty. Stačí dvě v rámci rodiny. Pokud například vyčerpáte limit na jedné, ztratíte ji, bude vám odcizena nebo zůstane v bankomatu, máte ještě k dispozici druhou kartu.

Výběr z bankomatů

Pokud je to možné, vybírejte bezkontaktně. Je to nejen jednodušší, ale i výrazně bezpečnější. Zabráníte riziku zneužití, tzv. skimmingu (zkopírování karty v bankomatu). Rovněž nehrozí, že karta zůstane v bankomatu při chybně zadaném PIN.

Také v bankomatech se vyhněte službě DCC, a to ze stejného důvodu jako při platbě v obchodech. Před samotným výběrem si zkontrolujte, zda provozovatel bankomatu neúčtuje navíc poplatek, o výši tohoto poplatku musí informovat předem. Vaše banka vám nemusí účtovat ani v zahraničí poplatek, ale provozovatel ano. Ideálně vybírejte z bankomatů, které provozuje banka.

Nastavení limitů na kartách

Před cestou si také zkontrolujte nastavení limitů na kartě, a to jak pro výběry z bankomatů, tak pro platby u obchodníků. Neměly by být ani příliš nízké, ale ani nepřiměřeně vysoké. Nezapomeňte ani na limity pro platby online, v dnešní době je běžné, že se vstupenky na návštěvy muzeí a dalších památek kupují online, někde dokonce jiná možnost není. Vstupenky musíte koupit online předem na konkrétní den a hodinu. Nastavením limitů také chráníte své peníze, pokud by došlo k odcizení. V tomto případě je však nejdůležitější rychlost zablokování karty.

Kreditní vs. debetní karty

Kterou kartu použít – kreditní, nebo debetní? V zahraničních autopůjčovnách velmi často vyžadují kreditní karty, s debetní můžete narazit na problém. Pro bezpečnostní depozit (tj. forma garance pro autopůjčovnu) je totiž obvykle požadována kreditní karta, zatímco uhrazení samotného půjčovného můžete provést kartou debetní. U výběru z bankomatů je zase lepší vybírat kartou debetní. Některé debetní karty nabízejí výběr zdarma po celém světě. Pokud k výběru hotovosti z bankomatu použijete kreditní kartu, poplatky vás mohou přijít velmi draze. Kreditní karta je zase určitou finanční rezervou na cesty, v případě jakýchkoliv nečekaných událostí nebudete na dálku řešit nedostupnost finančních prostředků.

Pozor na veřejnou wifi

S využíváním mobilních aplikací při správě financí souvisí jedno úskalí, a to připojování k veřejně dostupné wifi, která láká tím, že je zdarma. Nedoporučuje se přihlašování do mobilního nebo internetového bankovnictví pomocí wifi v hotelu nebo v restauraci. Nikdy nevíte, jak je taková síť zabezpečená, ani kam přesně proudí vaše data. V tomto případě raději využívejte vlastní mobilní připojení nebo skutečně zabezpečenou a důvěryhodnou wifi.