Ožije most nad Berounkou nastojato, nebo naležato?

Zdroj: Město Černošice

PRAHA-ZÁPAD– V malebných Černošicích nedaleko Prahy vyhodnotili studentskou soutěž zaměřenou na nové využití železniční mostní konstrukce přes řeku Berounku.

Soutěžící studenti přišli s řadou kreativních nápadů, které přetvářejí mostní strukturu ve stavby nabízející nádherný výhled na okolní krajinu.

Rozhledna nad Berounkou

Mezi dvanácti předloženými návrhy od studentů ČVUT porotu nejvíce zaujal nápad Lucie Ročovské. Představila koncept rozhledny umístěné na skále nad řekou Berounkou nedaleko Všenor. Autorka prokázala originální myšlení a umělecké cítění, město ale musí dobře zvážit, zda by na vybraný projekt mělo dostatek peněz

Kavárna s výhledem

Porotci ocenili také druhý nejlépe hodnocený návrh. Ten představuje most jako horizontální rozhlednu s kavárnou, kde si návštěvníci mohou vychutnat kávu s výhledem na řeku Berounku.

Jedinečné kouzlo města

Nyní železniční most přes Berounku stále plní svůj původní účel. V plánu Správy železnic je však mezi roky 2025 až 2028 výměna staré konstrukce za novou. Město Černošice si ale cení historické hodnoty mostu a rádo by ho zachovalo jako součást místního genia loci.

Spolupráce se Správou železnic

Na jaře vyhlásila Správa železnic ve spolupráci s městem soutěž, která otevřela možnosti pro nové využití mostu. Přihlásit se mohli studenti stavebnictví a architektury pražského ČVUT. Hlavním úkolem bylo navrhnout, jak most po demontáži využít.

Studentská perspektiva

Podle docenta Karla Hájka ze stavební fakulty ČVUT, nabízí pohled studentů na téma nové využití mostu řadu zajímavých řešení. Studenti jsou schopni přistupovat k tématu s novou perspektivou, a zároveň respektovat historický kontext. Na nedávné prezentaci soutěžních návrhů se tato slova potvrdila.