Vyrazte s písní na hrad Okoř za historií, šermíři, divadlem a koncerty

Zřícenina hradu Okoř. Zdroj foto: Shutterstock.com/BESTWEB
Zřícenina hradu Okoř. Zdroj foto: Shutterstock.com/BESTWEB

Objevte hrad Okoř a tajemný svět středověku. Rozsáhlá hradní zřícenina nedaleko Prahy je oblíbeným cílem výletníků. Vstupte do světa rytířů a šlechticů a prožijte dobrodružství. V turistické sezoně se v hradním areálu konají kulturní akce, které vás přenesou do dávných dob a zanechají vám nezapomenutelné vzpomínky. Malebné ruiny hradu působí natolik romanticky, že zlidověly v trampské písničce. Vydejte se s písní „Na Okoř je cesta jako žádná ze sta, …” k hradu, který nestojí na kopci.

Na hrad Okoř za historií i zábavou

Středočeská obec Okoř v údolí Zákolanského potoka je známá díky místní zřícenině stejnojmenného hradu, který je ojedinělou ukázkou mimořádně výstavného středověkého pevnostní sídla. Je také výjimečný svou polohou, stojí pod úrovní okolních vrcholů. Nezaměnitelná silueta hradu je opravdu působivá, a proto patří k nejčastěji zobrazovaným českým zříceninám. V průběhu jarních a letních měsíců se zde konají kulturní akce, které oživují atmosféru minulých staletí. Zažijte historické kouzlo rytířských soubojů, divadelních představení, hudby, zpěvu i nočních prohlídek. Malí návštěvníci se mohou těšit na dětská představení.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Festivalová přehlídka středověkého trhu a historické představení na hradě Okoři. Zdroj foto: Shutterstock.com/rudnitskaya_anna
Festivalová přehlídka středověkého trhu a historické představení na hradě Okoři. Zdroj foto: Shutterstock.com/rudnitskaya_anna

Romantické ruiny lákají k prozkoumání

Zřícenina hradu se řadí mezi turisticky oblíbená místa, jeho zákoutí můžete poznat sami nebo s průvodcem. Procházkou po hradním areálu si prohlédnete torzo věže, pozůstatek raně gotické kaple, zbytky opevnění a bašty. Jedinečná atmosféra středověkého hradu je důvodem, proč stojí za to, vyrazit na výlet na hrad Okoř.

Malá procházka historií hradu

Podle archeologických nálezů zde už ve druhé polovině 13. století stál hrad s kaplí. Před rokem 1359 si bohatý pražský měšťan František Rokycanský vystavěl současný hrad, který ve své době patřil k nejvýstavnějším objektům v zemi. Na konci 15. století prošel pozdně gotickou přestavbou, kdy vzniklo nové opevnění. Hrad byl poničen za třicetileté války, poté ho noví majitelé, jezuitská kolej sv. Klimenta na Starém Městě, nechala barokně přestavět. V roce 1773 po zrušení jezuitského řádu byl hrad opuštěn a postupně se stal zříceninou.

Středověká gotická zřícenina hradu Okoř u Prahy, Střední Čechy. Zdroj foto: Shutterstock.com/kennymax
Středověká gotická zřícenina hradu Okoř u Prahy, Střední Čechy. Zdroj foto: Shutterstock.com/kennymax

Kde hradní zříceninu najdete?

Kraj: Středočeský
Okres: Praha-západ
Obec: Okoř

Přibližně 400 m od hradní zříceniny se v centru obce nachází placené parkoviště (GPS parkoviště: 50.1616475N, 14.2574119E).

Kdy hrad Okoř navštívit a kde získáte informace?

Bližší informace o otevírací době, vstupném, akcích a objednání komentované prohlídky najdete na internetových stránkách hradu a obce.

Obec Okoř
tel.: +420 734 638 511
e-mail: info@okor.cz
www.okor.cz 
www.obecokor.cz

Tip na fajn výlet

Nedaleký Kladenský zámek s romantickou zahradou je bezesporu zajímavý nejen zvenčí, ale i uvnitř. Kromě aktuálních výstav najdete v této historicko-kulturní instituci také muzejní expozice, z nichž jedna vás provede kouzelným světem autora slavného Krtečka.